VII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ ORGANOWĄ

Kiedy:
4 Lipiec 2021@18:00 – 25 Lipiec 2021@18:00
2021-07-04T18:00:00+02:00
2021-07-25T18:00:00+02:00
Gdzie:
Kościół p.w. św. Piusa V w Dęblinie
ul. 1-go Maja
Koszty:
Bez opłat
VII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ ORGANOWĄ @ Kościół p.w. św. Piusa V w Dęblinie

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ DĘBLINA, BURMISTRZ MIASTA DĘBLIN PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA p.w. św. PIUSA V ZAPRASZAJĄ NA VII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ ORGANOWĄ

04 lipca 2021 r. Christophe Martin-Maëder (Paris) – organy

11 lipca 2021 r. Eugeniusz Wawrzyniak – organy Chór Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Michał Dabrowski – dyrygent

18 Lipca 2021 r. Velin Iliev (Sofia) – organy

25 Lipca 2021 r, Bogdan Narloch – organy Roman Gryń -trąbka

 

Nadchodzi dzień inauguracji siódmej już edycji Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Organową w Dęblinie.

W zasadzie festiwal powinien się nazywać: Międzynarodowe Spotkania z Muzyką, bowiem nie tylko organy wypełniają przestrzeń muzyczną lipcowych, niedzielnych popołudni w dęblińskim kościele św. Piusa V. Gościliśmy już i znakomitych wokalistów i instrumentalistów a w tym roku wystąpi również chór, i to chór renomowany.

Znany z zeszłorocznego festiwalu dęblińskiej publiczności MICHAŁ DĄBROWSKI tym razem nie wystąpi jako organista, lecz poprowadzi utworzony przez siebie i obsypany licznymi nagrodami CHÓR SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO w Warszawie. Wraz z nim w dniu 11 lipca wystąpi polski organista od lat zamieszkały w Belgii, EUGENIUSZ WAWRZYNIAK.

Tydzień wcześniej, 4 lipca za kontuarem organów Walckera zasiądzie wybitna osobistość paryskiego kręgu wirtuozów, CHRISTOPHE MARTIN-MAËDER, organista tytularny kościoła Śaint Augustine, na którym to stanowisku jest następcą m. In EugeneGigouta.

18 lipca zagra natomiast organista solista Filharmonii w Sofii, VELIN ILIEV w którego repertuarze nie zabraknie utworów kompozytorów bułgarskich. A ponieważ kultura organowa w tym prawosławnym kraju jest stosunkowo nowym zjawiskiem, będziemy mogli posłuchać jej twórcy, pioniera niemalże. Natomiast na zakończenie ,czyli 25 lipca wystąpią muzycy, którzy nie potrzebują rekomendacji: organista BOGDAN NARLOCH i trębacz ROMAN GRYŃ. Ci artyści dokądkolwiek nie przybędą, wyjeżdżają zawsze w nimbie ulubieńców publiczności.

Będzie więc czego słuchać w lipcowe niedziele o godzinie 18.00. Natomiast wdzięczność za te chwile z piekną muzyką dla każdego należy się: organizatorom – czyli Towarzystwu Przyjaciół Dęblina; Arturowi Kułakowi i Szymonowi Łubiance będącymi opiekunami gości i asystentami- registratorami; jak również Urzędowi Miasta Dęblin z Panią Burmistrz Beatą Siedlecką na czele za finansowe wsparcie naszego cyklu.

Słowa wdzięczności należą się również Księdzu Zbigniewowi Danilukowi, proboszczowi i włodarzowi kościoła pw. Piusa V, w którego murach muzyka i wykonujący ją artyści zawsze korzystali z serdecznej gościny. Ksiądz Kanonik Zbigniew Daniluk zostaje przeniesiony na urząd proboszcza do parafii Radoryż Kościelny opuszczając Dęblin 1lipca 2021. Dziękując za wszystko życzymy Mu wszelkich Łask na nowym miejscu realizacji swego powołania.

Tego samego życzymy Jego Następcy, księdzu Franciszkowi Klebaniukowi licząc oczywiście na to, że zechce podjąć dzieło swojego Poprzednika i muzyka organowa, jak i instrument będą się miały co najmniej dobrze.

Serdecznie zatem zapraszam na koncerty Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Organową Dęblin 2021. Koncerty – przypominam- w każdą niedzielę lipca, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Jerzy Kukla, kierownik artystyczny festiwalu