Paweł Szamburski // Ceratitis Capitata

Kiedy:
1 Luty 2020@20:00 – 22:00
2020-02-01T20:00:00+01:00
2020-02-01T22:00:00+01:00
Gdzie:
Trzeci Księżyc Lokalne Bistro
Mały Rynek 1
Kazimierz Dolny
Koszty:
20zł - 30zł
Paweł Szamburski // Ceratitis Capitata @ Trzeci Księżyc Lokalne Bistro

PAWEŁ SZAMBURSKI – “Ceratitis Capitata”

W sobotę 1 lutego 2020r. w Trzecim Księżycu wystąpi klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski.
Zaprezentuje on materiał ze swojego solowego albumu “Ceratitis Capitata” z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego. Kompozycje na klarnet solo podejmują wątki dawnych pieśni religijnych i stanowią intymną, subiektywną podróż w głąb tradycji sufickiej, prawosławnej, bahaistycznej, żydowskiej oraz chrześcijańskiej.

Szamburski od 20 lat jest aktywny na scenie muzyki niezależnej, skupionej głównie wokół warszawskiego środowiska Lado ABC. Z zespołem BASTARDA we współczesny sposób reinterpretuje muzykę dawną i średniowieczną, w duecie SzaZa działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, kina niemego oraz słuchowisk radiowych. Tworzył takie zespoły jak Meritum, Tupika, Cukunft, Horny Trees, Lost Education, Ircha Clarinet Quartet.

„CERATITIS CAPITATA” – to gatunek muchy, która objada się i wyrządza różnego rodzaju szkody owocom flory śródziemnomorskiej. Być może to jej daleka kuzynka wleciała któregoś słonecznego dnia do kościoła w Błoniach pod Tarnowem, gdzie Paweł Szamburski nagrywał swój solowy album. Podejmował on wątki liturgiczne wielkich religii basenu Morza Śródziemnego i odżywiał klarnet owocami tamtych sakralnych tradycji muzycznych. W swojej grze oraz pracy z instrumentem wykorzystał odniesienia, motywy melodyczne, a także ekspresję i ornamentykę chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do ludzkiego głosu pozwolił na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewu różnych tradycji i kultur. Artysta mimo oczywistych dyferencji starał siię odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną, duchową spójność. Czy wyrządził szkody? Jedno jest pewne – mucha bzyczała głośno, ale w pewnym momencie zaprzyjaźniła się z dźwiękami i spoczęła w bezruchu. Pozwoliła słuchać i grać. I oto jest – pierwszy album solowy Pawła Szamburskiego – „Ceratitis Capitata”. Zawiera on pięć intymnych wypowiedzi na klarnet i klarnet basowy, dla których podstawą stała się właśnie tradycyjna muzyka sakralna. Nagrania dokonane zostały w kościele w Błoniach pod Tarnowem przez Piotra Czernego, okładka zaprojektowana przez Pawła Ryżko, a całość wydana w limitowanej serii LadoAbc SB.

Bilety 20zl (w przedsprzedarzy) / 30zl (w dniu koncertu) dostępne na miejscu Trzeci Księżyc Lokalne Bistro.