MSP: ARCHEOLOGIA LOTNICZA. ARCHEOLOGIA LOTNICTWA

Kiedy:
15 wrzesień 2021@08:00
2021-09-15T08:00:00+02:00
2021-09-15T08:15:00+02:00
Gdzie:
Muzeum Sił Powetrznych
Dęblin
ul. Lotników Polskich 1
MSP: ARCHEOLOGIA LOTNICZA. ARCHEOLOGIA LOTNICTWA @ Muzeum Sił Powetrznych

Archeologia lotnicza polega na obserwacji i dokumentacji powierzchni ziemi z powietrza z rozmaitych statków powietrznych i aparatów latających, w celu wykrycia pozostałości dawnych kultur i wymarłych cywilizacji.

Pozostałości te mogą być zidentyfikowane dzięki odmienności szaty roślinnej, zabarwienia, wilgotności i temperatury gleby lub zróżnicowaniu morfologii terenu. Dzięki archeologii lotniczej można ograniczyć niszczące metody badawcze, takie jak wykopaliska archeologiczne, chroniąc nasze wspólne dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń.

Wystawa prezentuje zarys teorii, metodyki i historię oraz osiągnięcia polskiej archeologii lotniczej w okresie międzywojennym i powojennym, a także najnowsze zastosowania lotniczego skanowania laserowego w archeologii.

Archeologia lotnictwa to prowadzone metodami właściwymi dla archeologii, działania na rzecz odnajdowania, dokumentowania i zachowania obiektów oraz miejsc ważnych dla historii lotnictwa, takich jak wraki samolotów i miejsca katastrof, a także konstrukcje i obiekty związane z lotnictwem.

Na ekspozycji znajdą się artefakty związane z archeologią lotnictwa, przykłady znalezisk szczątków samolotów z kolekcji muzealnych wraz z opisem podejmowanych działań ratowniczych.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

MSP