Wojewoda lubelski: padł rekord hospitalizacji osób z koronawirusem. Szczytu spodziewamy się do 1 grudnia

W poniedziałek w szpitalach woj. lubelskiego hospitalizowana była rekordowa liczba 1969 pacjentów zakażonych koronawirusem. Szczyt obłożenia szpitali spodziewany jest w tym i na początku przyszłego tygodnia.

Podczas wtorkowej wideokonferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował, że w poniedziałek w szpitalach w regionie odnotowano rekord hospitalizacji osób z koronawirusem.

Jak powiedział wojewoda, na łóżkach II poziomu (przeznaczonych do leczenia osób z potwierdzonym wynikiem testu na koronawirusa) przebywało 1969 pacjentów i 169 na łóżkach respiratorowych.

– Szczyt hospitalizacji, jak również hospitalizacji na łóżkach respiratorowych, to problem tego tygodnia i do połowy następnego tygodnia. Spodziewam się, że największe obłożenie szpitali będzie do 1 grudnia. Później, mam nadzieję, że te liczby zaczną powoli spadać – powiedział Sprawka.

We wtorek liczba hospitalizacji spadła do 1933 osób na II poziomie i 164 osób na łóżkach respiratorowych

– Za tym spadkiem kryje się smutna konstatacja. W większości przypadków przyczyną spadków na oddziałach i na respiratorach są zgony, których dzisiaj w statystyce mamy 65 – poinformował wojewoda.

Dodał, że liczba zgonów na Lubelszczyźnie jest najwyższa w kraju. – To jest efekt tego, że obłożenie łóżek respiratorowych i liczbę hospitalizacji mamy największe w kraju – wyjaśnił Sprawka.

Zdaniem wojewody, w tym tygodniu należy się spodziewać zgonów na poziomie 50-100 osób dziennie, ale mogą się też zdarzyć dni z większą liczbą zmarłych.

Rekord obłożenia łóżek respiratorowych padł w niedzielę – 179 pacjentów.

W poniedziałek odnotowano szczyt hospitalizacji dzieci – 47 pacjentów

– Stąd też decyzja o rozwinięciu kilku łóżek covidowych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. I to zarówno na II poziomie, ale również łóżek izolacyjno-obserwacyjnych i respiratorowych – powiedział wojewoda. Do wtorku liczba hospitalizowanych dzieci spadła do 41.

Wojewoda poinformował, że łóżka respiratorowe dla dzieci są dostępne w USzD i w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie.

W ciągu tygodnia w szpitalach uruchomiono kolejnych dziesięć łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Większość rozwinięto w USzD. Wojewodzie zależy głównie na rozwijaniu łóżek respiratorowych, których w regionie jest w sumie 189 (w tym cztery dla dzieci), z czego 164 są zajęte.

– W najbliższych dniach jeszcze kilka łóżek respiratorowych będzie uruchomionych – powiedział Sprawka. Dodał, że decyzje o rozwijaniu kolejnych łóżek wyda do jutra. – Na większą skalę nie rozwijamy łóżek covidowych na II poziomie, w tej chwili jesteśmy na poziomie 2105 – powiedział wojewoda.

– Jeżeli nie nastąpi impuls wzrostu zakażeń będziemy podejmować pierwsze decyzje o odmrażaniu łóżek covidowych, żeby stwarzać większą przestrzeń dla leczenia osób niezakażonych. Systematycznie będziemy to robić w miarę spadku liczby osób hospitalizowanych – poinformował Sprawka.

Podczas wtorkowej konferencji wojewoda poinformował o 1577 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. To o ponad 500 mniej niż w rekordowym pod tym względem 11 listopada, kiedy to stwierdzono 2123 zakażeń.

Rekord drugiej fali mieliśmy 1794, trzeciej – 1314, w, a teraz 2123. Czwarta fala jest najbardziej dotkliwa z dotychczasowego okresu pandemii – przyznał Sprawka.

– Od czwartku mamy systematyczny spadek zakażeń liczonych: dany dzień do tego samego dnia sprzed tygodnia. Średnie spadki są na poziomie kilkunastu procent – poinformował Sprawka.

Z danych wojewody wynika, że w czwartek spadek wynosił 10,74 proc., w sobotę – 6,93 proc., niedzielę – 23,67 proc., poniedziałek – 13,74 proc., wtorek – 13,83 proc. Wyjątkiem jest ostatni piątek, kiedy to odnotowano wzrost zakażeń licząc tydzień do tygodnia. Zdaniem wojewody, wpływ na wynik miało święto 11 listopada i związany z nim dzień wolny.

– Jeżeli tendencja spadku w czwartek zostanie utrzymana to oznacza stały trend. Nie jest to duża dynamika spadku, bo w granicach minus 13 proc. średnio dziennie, niemniej jednak jest to znak, że szczyt mamy za sobą – powiedział Sprawka. Dodał, że obecny spadek zachorowań nie przekłada się wprost na bieżącą sytuację w szpitalach.

We wtorek najwyższy wskaźnik zakażeń stwierdzono w powiecie hrubieszowskim (117,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców), w Lublinie (106,3), Chełmie (100,5), Zamościu (92,5), pow. lubelskim (90) i pow. zamojskim (87). Najmniej zakażeń jest w pow. parczewskim (8,6), pow. bialskim (33,2), pow. janowskim (47,8) i pow. lubartowskim (48,4).

Wojewoda zwrócił uwagę na zjawisko epidemii wyrównawczej, co oznacza, że rośnie liczba zakażeń w tych częściach regionu, które do tej pory łagodniej odczuwały skutki czwartej fali.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 936 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Większość zakażeń pochodzi z województw: mazowieckiego (3756), wielkopolskiego (1694) i śląskiego (1619). Ministerstwo podało też, że na COVID-19 zmarło 111 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 287 chorych.

 

 

  źródło: pap