Dęblin. Michał Pastuszak z tytułem laureata Złotej Piątki

W miniony weekend jury 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2021 przyznało Michałowi Pastuszakowi tytuł laureata Złotej Piątki OPPA 2021. Znany dębliński twórca wystąpił wraz z zespołem Bard Band w składzie: Marek Kujda, Tomek Kosmala oraz Artur Siemierzewicz.

– Było bardzo pozytywnie. Cieszymy się, że po raz kolejny mieliśmy przyjemność wziąć udział w Festiwalu. Ponieważ mam ostatnio obciążone struny głosowe, chrypę, to jechałem tam głównie po to, żeby zobaczyć się ze znajomymi wykonawcami i organizatorami. Jak się jednak okazało, nasze piosenki spotkały się z aprobatą jury, bo znów otrzymaliśmy tytuł laureata Złotej Piątki – mówi Michał Pastuszak.

Muzyk wraz z zespołem za wcześniejsze osiągnięcia otrzymał od organizatorów bezpośrednie zaproszenie do Wielkiego Finału Festiwalu. Wzięło w nim udział w sumie 15 uczestników.

Jury w składzie: Ewa Paczoska – przewodnicząca, członkowie: Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Michał Lonstar, Jerzy Mamcarz i Bogusław Nowicki po wysłuchaniu uczestników Wielkiego Finału, postanowiło, że Laureatami Złotej Piątki OPPA 2021 zostali: Iwonna Buczkowska z Warszawy, Ryszard Krauze z Łodzi, Michał Pastuszak z Dęblina, Apolinary Polek z Czarnego Krza, Lena Sabinina z Narwy (Estonia)

Spośród nich jury wybrało laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty, którym został Apolinary Polek.

Nagrodę specjalną Kryształowy Kamerton przyznaną przez prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR również otrzymał Apolinary Polek.

Honorowe wyróżnienia jury przyznało: Przemysławowi Boguszowi z Otwocka, Michałowi Konstratowi z Warszawy oraz Justynie Sieniuć z Wrocławia.

Nagrody Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otrzymali laureaci Złotej Piątki oraz wyróżnieni.

– Wszystkim organizatorom dziękujemy za znakomitą atmosferę. Cieszymy się ze spotkania z ludźmi z “naszego świata”. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie i do szybkiego zobaczenia!!! – mówi Pastuszak. – Artur, Tomek, Marek dzięki za świetną robotę! – dodaje.


Michał Pastuszak – instruktor teatralny w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie, muzyk, autor tekstów piosenek. Członek zespołu “Bard Band”, wcześniej zespołu “Michał Pastuszak i Poławiacze Pereł”, z którymi wydał dwie płyty: “Inwentaryzacja” w 2014 roku oraz “Gra o wszystko” w 2019 roku. Zdobywca wielu nagród, w tym: Grand Prix Festiwal im. Wojtka Belona w Busku Zdroju, I nagroda na Festiwalu Piosenki Studenckiej i Turystycznej Bakcynalia, I nagroda Przeglądu Piosenki Studenckiej, Laureat Złotej Piątki OPPA 2017.