PSP: prawie 9,7 tys. interwencji w związku z silnym wiatrem

Prawie 9,7 tys. razy interweniowali do godz. 20.30 strażacy w związku z silnym wiatrem poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, do godz. 20.30 w czwartek strażacy przeprowadzili 9693 interwencje związane z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim – 2079, wielkopolskim – 1849, kujawsko-pomorskim – 1100, zachodniopomorskim – 831 i lubuskim – 784.

Cztery ofiary śmiertelne

Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne, wszystkie w województwie dolnośląskim. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

PSP do godz. 20.30 odnotowała 13 osób rannych, w tym pięciu ratowników – dwóch w województwie dolnośląskim i po jednym w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Jak przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP, działania straży w dalszym ciągu polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów ze szlaków komunikacyjnych oraz na zabezpieczaniu uszkodzonych i zerwanych dachów.

IMGW wydał alert pierwszego i drugiego stopnia

W związku z silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują obecnie na północy województwa zachodniopomorskiego, a także w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województwa mazowieckiego i podlaskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim i w części województw mazowieckiego i podlaskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

 

 

 

  źródło: pap