Na Lubelszczyźnie planowane jest utworzenie izolatorium dla osób z koronawirusem

Trwają uzgodnienia dotyczące utworzenia w woj. lubelskim izolatorium dla zakażonych koronawirusem. Obecnie w regionie nie ma takich placówek – poinformowała rzecznik wojewody.

W czwartek rzecznik prasowa wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała PAP, że są plany utworzenia w regionie izolatorium dla pacjentów zakażonych koronawirusem. “Trwają uzgodnienia w tym zakresie” – powiadomiła Strzępka. Dodała, że obecnie w woj. lubelskim takie placówki nie funkcjonują.

Rzecznik wojewody poinformowała, że w czwartek w szpitalach woj. lubelskiego znajdowało się 936 łóżek dla pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, którzy wymagają leczenia. Spośród nich zajętych było 809 łóżek. „Na 88 łóżek respiratorowych zajętych jest 50” – podała Strzępka.

W związku ze wzrostem liczby zachorowań całkowity zakaz odwiedzin u hospitalizowanych pacjentów wprowadziły SPSK1 i SPSK4 w Lublinie. W szczególnych sytuacjach wizyty mogą się odbywać za zgodą lekarzy kierujących oddziałami i z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Lublin prezydent Krzysztof Żuk powiedział, że w przeciwdziałaniu czwartej fali pandemii miasto wspiera wojewodę i ministra zdrowia. “Jesteśmy w centrum tego zagrożenia i to trzeba sobie uświadomić” – powiedział Żuk.

Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska poinformowała, że z powodu rosnącej liczby zachorowań reżim sanitarny przywróciły domy pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez miasto. “Mamy zaszczepionych 54 proc. mieszkańców Lublina. Aktywnie włączamy się w działania ogólnokrajowe, mamy informatory, organizujemy wspólne działania z uczelniami wyższymi tak, by zachęcać osoby do zaszczepienia się” – powiedziała Lipińska.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 5592 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie (1221). Z powodu COVID-19 zmarło w Polsce 14 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

 

 

 

  źródło: pap