Do piątku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie do programów dla niepełnosprawnych

Do 22 października samorządy mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania w ramach przyszłorocznej edycji dwóch programów MRiPS – “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz “Opieka wytchnieniowa”. Łączny budżet programów wynosi ponad 200 mln zł.

Programy realizowane są w ramach Funduszu Solidarnościowego. Ich celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami.

“Ogromnie zależy nam na tym, by osoby z niepełnosprawnościami miały zapewnioną możliwość jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Program i wsparcie asystenta osobistego to nie tylko pomoc w czynnościach dnia codziennego, ale też towarzyszenie przy wizycie w urzędzie, wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych” – podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

Przypomina, że program “Opieka wytchnieniowa” powstał po to, aby odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami przez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

“Zdajemy sobie sprawę, jak wielkie to wyzwanie, zachęcam samorządy do dołączenia do programu” – dodaje szefowa MRiPS.

Przyszłoroczny budżet programu “Opieka wytchnieniowa” wynosi 60 mln zł. Budżet programu “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” wynosi 150 mln zł.

 

 

 

  źródło:pap