Święto Drzewa: przedszkolaki z Ryk poznały świat drzew

10 października w Polsce i na świecie obchodzone jest Święto Drzewa. Z tej okazji w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Rykach odbyły się zajęcia “wszystko o drzewie”. O świecie przyrody dzieciom opowiadał Jarosław Szlendak z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.

– Była to doskonała okazja do wprowadzenia dzieci w świat drzew – powiedział Jarosław Szlendak. Jak dalej poinformował, celem przeprowadzania takich zajęć jest rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

fot. Jarosław Szlendak

– Poprzez dzieci chcemy także dotrzeć do ich rodziców, zainteresować tematem ekologii, przyrody. Dzieci po powrocie do domu często opowiadają rodzicom co było na zajęciach – mówi Szlendak.

Podczas wizyt w przedszkolach i szkołach przyrodnik stara się zwracać uwagę na najciekawsze elementy w przyrodzie – “takie ciekawostki”.

– To z kolei pomaga bardziej zainteresować dzieciaki, bo najfajniej zapamiętuje się ciekawostki. Dzieci reagują bardzo sympatycznie, zadają pytania o pracę, o przyrodę. Często chwalą się swoimi doświadczeniami z przyrodą. To są bardzo miłe pogadanki – zapewnia.

fot. Jarosław Szlendak

Po wizycie w placówce przyrodnik zawsze stara się by coś zostało. – Jak zawsze na koniec zajęć przeszliśmy do czynów i zasadziliśmy sadzonki drzew. Tym razem (podczas wizyty w przedszkolu nr 2, przyp.red.) był to modrzew i świerk. W przypadku lekcji o drzewach prawie zawsze sądzimy drzewa. To jedna z czynnych form ochrony przyrody – mówi.

fot. Jarosław Szlendak

Jarosław Szlendak zachęca także do przyjazdu do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie na lekcje przyrody w terenie.

– Odwiedziłem już mnóstwo placówek – przedszkola, szkoły podstawowe, średnie, ośrodki kultury, biblioteki. W planach mam kolejne jesienne i zimowe wizyty w szkołach, po to by zachęcić do przyjazdu do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie na lekcje przyrody w terenie.

 

 

fot.Jarosław Szlendak z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie