SG: ponad 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej; 8 imigrantów zatrzymanych

W środę służby odnotowały 233 próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – przekazała w czwartek Straż Graniczna. Zatrzymano ośmiu nielegalnych imigrantów, w tym obywateli Konga, Iranu i Syrii.

Jak poinformowała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna, w środę odnotowano 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Funkcjonariusze zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów, w tym czterech obywateli Konga, trzech obywateli Iranu i obywatela Syrii. SG zaznacza, że pozostałym próbom przekroczenia granicy udało się zapobiec. Z kolei za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: obywatela Białorusi, Rumunii i Sri Lanki.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już niemal 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi “wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

 

 

 

  źródło: pap