Balonowe Mistrzostwa Świata TORUŃ 64. Puchar Gordona Bennetta 2021. Możesz wesprzeć dęblińską ekipę

Czy jest coś bardziej magicznego od latania? Chyba każdy o tym kiedyś zamarzył. My to marzenie już spełniamy, latamy balonami. Mało tego, już w dniach 19-28 sierpnia 2021 roku bierzemy udział w najstarszym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu w lotnictwie na świecie – 64. Pucharze Gordona Bennetta – mówią Krzysztof Zapart oraz mjr.pil. Adam Ginalski. Mistrzostwa już za kilka dni. Możesz jeszcze wesprzeć finansowo zawodników poprzez portal zrzutka.pl.

Puchar Gordona Bennetta to Mistrzostwa Świata FAI (Międzynarodowa Federacja Lotnicza) balonów gazowych na długim dystansie. Polskie załogi wygrywały te zawody już w latach trzydziestych, a ostatnio w roku 2018 i zgodnie z tradycją, że zwycięski kraj organizuje następne zawody, kolejne zawody odbędą się w Polsce, w Toruniu już 18 sierpnia 2021 r. (w 2020 r. odwołane z powodu Covid 19).

Zasady są proste: najlepsi piloci balonów gazowych z całego świata startują z tego samego miejsca o podobnym czasie i z taką samą ilością gazu. Wygrywa ta ekipa, która pokona najdłuższy dystans od startu do lądowania w linii prostej. Dwuosobowe osady spędzają ze sobą 2-3 dni (maksymalnie 80 h) w koszu o wymiarach 1,1 x 1,2 metra mając nad głowami 1000 m3 wodoru i pokonują setki kilometrów. Widzowie mogą śledzić zmagania drużyn online gdziekolwiek na świecie.

Po co ta zbiórka?

Nasza historia jest pełna fascynujących przygód, Niestety ostatnie zwycięstwo w America Challange 2019 przypłaciliśmy utratą balonu

Podczas Pucharu Ameryki pokonaliśmy 2598,61 km, pieczętując zwycięstwo. Jednak wylądowaliśmy w tundrze kanadyjskiej, 650 km od najbliższej drogi. W wydostaniu się z tundry pomógł nam rząd kanadyjski. Z obawy na grasujące w pobliżu niedźwiedzie, w pośpiechu musieliśmy zostawić nasz balon oraz wyposażenie i niezwłocznie się ewakuować za pomocą niewielkiego śmigłowca. W wydostaniu się z tundry drogą powietrzną pomógł nam rząd kanadyjski za co do dzisiaj jesteśmy wdzięczni Po zorganizowaniu wyprawy ratunkowej i poniesieniu ogromnych kosztów (około 50 tysięcy złotych), okazało się, że warunki atmosferyczne w postaci wczesnego nadejścia opadów śniegu (jak i  pozostawione resztki jedzenia które zwabiły niedźwiedzie) przyczyniły się do powiększenia rozmiaru szkód.

Balon i część wyposażenia już mamy, dzięki pomocy przyjaciół oraz wsparciu darczyńców.

Razem około 20-25 tys zł.

Baloniarstwo to drogi sport. Nakłady pieniężne całego przedsięwzięcia są ogromne – same loty treningowe oraz zawody (łącznie z paliwem dla drużyny pościgowej, noclegami itp. – to koszt niemal 40 tys. zł.

Jeśli masz ochotę nam pomóc, to bardzo bardzo dziękujemy 🙂

link do zbiórki:

https://zrzutka.pl/balonowe-mistrzostwa-swiata-torun-64-puchar-gordona-bennetta-2021?


Krzysztof Zapart pilot dowódca

Dobrze znany fanom sportu balonowego, założyciel Balloon Club Świdnica. Najważniejsze osiągnięcia to:

2014 r. – V miejsce Krzysztof Zapart/Mateusz Rękas

Mistrzostwa Świata Vichy Francja, 1136,69 km, nowy rekord Polski, pierwszy start polskiego zespołu po kilkunastu latach w pucharze Gordona Bennetta

– II miejsce Krzysztof Zapart/Mateusz Rękas

-Great American Challenge – USA, 1514 km, nowy rekord Polski, pierwszy start polskiej drużyny w Albuquerque

2015 r. – V miejsce Krzysztof Zapart/Bazyli Dawidziuk

Mistrzostwa Świata Pau Francja, 1971,43 km oraz 69:12 h – nowe rekordy Polski

2016 r. – II miejsce Krzysztof Zapart/Bazyli Dawidziuk

Great American Challenge USA

2017 r. – II miejsce Krzysztof Zapart/Andy Cayton

Great American Challenge – USA, 3526 km (nowy rekord Polski, USA oraz wicerekord świata (poprzedni rekord 3400 km z 2005 roku), wyrównanie rekordu Polski w czasie lotu, 69:12 h

2018 r. – IV miejsce Krzysztof Zapart/Krzysztof Borkowski

Puchar Gordona Bennetta, Berno, Szwajcaria

2019 r. – I miejsce Krzysztof Zapart/Andy Cayton

American Challenge, 2598,61 km, 58:20 h

Krzysztof to pasjonat balonowych podróży, który magią latania zaszczepił żonę i dzieci, a swoją pasją dzieli się z przyjaciółmi, pokazując świat z kosza balonu.

mjr. pil. Adam Ginalski co-pilot

Swoją lotniczą pasję kontynuuje od 1994 r. kiedy to po raz pierwszy poleciał samodzielnie szybowcem KR 03 Puchatek. Wychowanek i pracownik Aeroklubu Podkarpackiego Szkoły Lotniczej w Krośnie. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie z 2001 r. Od 2001 r. był związany z radomskim lotniskiem wojskowym na Sadkowie jako instruktor i dowódca klucza lotniczego w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego. – – Fotograf A2A oraz komentator Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK”

Pilot samolotowy, szybowcowy i balonowy, ponadto pilot – instruktor bezzałogowych statków powietrznych w OSOBSP LAW. Z dniem 01. 07. 2021 r objął obowiązki inspektora bezpieczeństwa lotów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Adam to szczęśliwy mąż i ojciec który swą miłość do latania przekazuje młodszym pokoleniom pozytywnie zakręconych ludzi dla których obcowanie z żywiołem powietrza jest życiowym powołaniem.

Ekipa naziemna:

Zespół meteorologów, kontroler lotu, osoby wspierające całe przedsięwzięcie z ziemi, 2 kierowców, kibice 🙂

 

inf. mjr.pil.Adam Ginalski,Krzysztof Zapart