Garwolin: zatrzymał się na ekspresówce, żeby się przespać

19-latek zatrzymał swój samochód na drodze S17 na obwodnicy Garwolina ponieważ chciał się chwilę zdrzemnąć.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (25-26.07) na drodze ekspresowej S17, na obwodnicy Garwolina. Policjanci z garwolińskiej drogówki po północy zauważyli samochód osobowy marki Volkswagen, który stał na skraju jednego z pasów ruchu z włączonymi światłami awaryjnymi. Samochód nie był odpowiednio oznakowany. Początkowo funkcjonariusze myśleli, że doszło do awarii auta. Okazało się, że przyczyna była zupełnie inna.

– Za kierownicą auta spał 19-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego. Policjanci obudzili mężczyznę, który oświadczył, że w trakcie jazdy poczuł się bardzo zmęczony i bał się kontynuować jazdę. Ponieważ miał przed sobą jeszcze wiele kilometrów do pokonania, postanowił zjechać na bok, zatrzymać się i trochę się przespać. W trakcie czynności policjanci odkryli, że mężczyzna był także poszukiwany przez inną jednostkę Policji. Po wykonaniu przez funkcjonariuszy dyspozycji organu poszukującego 19-latek mógł kontynuować swoją podróż. Policjanci, mając świadomość zagrożenia jakie stwarza nieoznakowany samochód na drodze ekspresowej, ale także specyfiki sytuacji, pouczyli młodego kierowcę, by w podobnych okolicznościach korzystał z przeznaczonych do zatrzymywania i postoju pojazdów zjazdów i parkingów, które często usytuowane są przy trasach szybkiego ruchu – mówi mł. asp. Małgorzata Pychner, oficer prasowy KPP Garwolin.

Całe szczęście, tym razem nie doszło do tragedii. Policja przypomina, że podczas awarii lub innej sytuacji losowej, wymagającej zatrzymania pojazdu, należy zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. Przede wszystkim należy postarać się zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a najlepiej na poboczu, parkingu, stacji paliw czy pasie zieleni i jak najszybciej wezwać pomoc. W każdym przypadku postój pojazdu na drodze powinno się sygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych. Ponadto za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy:

  • na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów od pojazdu,
  • w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu,
  • w terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.

 

inf. mł. asp. Małgorzata Pychner/fot.policja