50. urodziny audycji Polskiego Radia “Lato z radiem” – od poniedziałku

21 czerwca wystartuje 50. edycja legendarnej audycji Programu 1 – Lata z radiem. Codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 9-12 na antenie Jedynki kolejne niezwykłe miejscowości na mapie Polski, a w piątki o godz. 20 koncerty największych polskich gwiazd – poinformowała Anna Górka z PR.

Zapowiedziano również “konkursy dla wiernych słuchaczy oraz sporo niespodzianek z okazji wielkiego jubileuszu”.

Lato z radiem ruszyło 1 lipca 1971 r.

Specjalista z Agencji Promocji Polskiego Radia Anna Górka przypomniała, że “pierwsze Lato z radiem ruszyło 1 lipca 1971 r. i w niczym nie przypominało późniejszych wydań audycji”. “Pierwotnie był to krótki magazyn informacyjny, a od 1973 r. rozpoczęto nadawanie programu na żywo. Z każdym kolejnym rokiem Lato z radiem stawało się coraz bardziej wyjątkową audycją, która łączyła pokolenia i pozwalała stworzyć ze słuchaczami niezwykłą atmosferę” czytamy w przesłanej PAP informacji.

W 50. urodziny odwiedzą najpiękniejsze miejsca w Polsce

Zapowiedziano, że z okazji 50. urodzin “Program 1 Polskiego Radia przygotował szereg atrakcji, które pozwolą wspólnie ze słuchaczami świętować tak wyjątkowy jubileusz”.

“Już w poniedziałek 21 czerwca o godz. 9 na antenie zabrzmią pierwsze dźwięki audycji. Reporterzy odwiedzą najpiękniejsze miejsca na mapie Polski – od morza do Tatr. Codziennie, od poniedziałku do soboty będą pojawiać się w innym, niezwykłym miejscu” – napisano o audycji.

Muzyka w plenerze

Zapowiedziano, że “nie zabraknie także wyjątkowych koncertów”. “Premiery będą miały miejsce w każdy piątek o godz. 20, zarówno w wersji audio na antenie Programu 1 Polskiego Radia, jak i w mediach społecznościowych, na kanale YouTube oraz na stronie internetowej Polskiego Radia” – napisano.

– Trasy koncertowe Lata z radiem to od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Tym razem zabieramy słuchaczy w miejsca, których niezwykły krajobraz podkreśli wyjątkową muzykę graną w plenerze. Wśród naszych gości znalazła się plejada wspaniałych gwiazd, które przez wiele lat wraz z Jedynką koncertowały w rozmaitych miejscach w Polsce. Będą zatem i wspomnienia i nowe przeboje. Będzie święto polskiej piosenki, ale i zagraniczny akcent w tegorocznych muzycznych podróżach – powiedział redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy, cytowany w przesłanej informacji.

2 wydania płytowe na podsumowanie 5 dekad muzyki Polskiej i światowej

Jak zaznaczono, “50. urodziny Lata z radiem to doskonała okazja do podsumowania 5 dekad wspaniałej muzyki zarówno na scenie polskiej, jak i światowej”. “Z tej okazji Polskie Radio przygotowało 2 wydania płytowe. Pierwsze z nich to box 5 płyt CD z 93 piosenkami. Są to utwory polskie i zagraniczne, większość mód, trendów, stylów i gatunków muzycznych, które towarzyszyły słuchaczom audycji przez całe pięćdziesięciolecie oraz słynna +Polka dziadek+ – muzyczne hasło rozpoznawcze Lata z radiem – w odświeżonej przez Smolika wersji z 2018 r.” czytamy o jubileuszu audycji.

“Drugie wydanie to płyta winylowa w limitowanym nakładzie 1 tys. sztuk, którą otwiera +Polka dziadek+, tym razem w wersji tradycyjnej, oraz 10 wyjątkowych polskich piosenek takich artystów jak Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Andrzej Rosiewicz i Irena Santor oraz zespołów Vox, Papa Dance, Piersi, Happy End i Wały Jagiellońskie” napisano.

Zaznaczono, że “z myślą o słuchaczach Jedynka Polskiego Radia przygotowała także konkursy oraz peleton rowerowy”.

Więcej na temat wszystkich atrakcji jubileuszowego Lata z radiem dowiedzieć się będzie można już od 21 czerwca na antenie Programu 1.

 

 

 

źródło: pap