Niedzielski o profilaktyce osób 40 plus: chcemy zrobić skan zdrowia

Musimy szybko wrócić do standardowego leczenia, bo pandemia przyczyniła się do powstania pewnego deficytu zdrowotnego, wynikającego z ograniczenia dostępności m.in do badań profilaktycznych. Chcemy zrobić skan tego zdrowia – podkreślił we wtorek w radiowym programie Sygnały Dnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Przede wszystkim musimy bardzo szybko wrócić do standardowego leczenia, bo pandemia pozostawia po sobie skutki samego bezpośrednio covidu, ale też pewnego deficytu zdrowotnego, który wynika z ograniczenia dostępności właśnie do badań profilaktycznych i to na różnym poziomie – zauważył minister zdrowia. Dlatego też – jak zaznaczył dalej – zaczynamy od pewnego bilansu postpandemicznego.

– Każdy obywatel powyżej 40 lat będzie mógł będzie taki bilans zrobić. To ma być, tak naprawdę, początkiem pewnej ścieżki odbudowy zdrowia Polaków. Tutaj zakres badań jest bardzo szeroki. Chcemy zrobić swoisty skan tego zdrowia, robiąc bardzo podstawowe badania po to, żeby dać przyczynek do tego po pierwsze, by tym zdrowiem się zainteresować, a po drugie – w przypadku wyników, które by niepokoiły – dalej drążyć – wyjaśnił.

Bezpłatny pakiet badań dostępny od 1 lipca

Minister zdrowia podpisał w poniedziałek rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzięki temu zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

“Profilaktyka 40 plus”

“Profilaktyka 40 plus” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet dla kobiet

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Program “Profilaktyka 40 PLUS” będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

 

 

 

źródło: pap