W Muzeum Wsi Lubelskiej pokaże jarmark koński

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zabierze przybyłych gości w podróż do czasów międzywojennych miasteczek Lubelszczyzny, a dokładnie na jarmark koński – wydarzenie nawiązujące do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich.

W niedzielę 13 czerwca w godz. 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się już XXVI odsłona Jarmarku końskiego. Wydarzenie sięga do życia codziennego prowincjonalnych miasteczek Lubelszczyzny lat 20. i 30. XX w., w których cyklicznie organizowane były targi końskie.

Jak zapowiada muzeum, w lubelskim skansenie podczas inscenizacji Jarmarku końskiego tradycyjnie pojawią się nietuzinkowe postacie gospodarza terenu i komisji targowej, w tym dziedziczek z okolicznych majątków, cygana podsycającego atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji. Nie zabraknie też dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających odpowiedniego zwierzęcia do cięższej pracy. Będą także karciarze i przechadzający się dziad liczących na zarobek. Porządku na targu będzie pilnował niezawodny posterunkowy.

Wiodącym elementem wydarzenia będzie prezentacja koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła poprzez próbę uciągu, a także temperament. Finał targowania się o konia  zostanie tradycyjnie przypieczętowany litkupem – opijaniem wódką zawartej transakcji. Inscenizacji będzie towarzyszył pokaz pracy kowala. Zobaczyć będzie można również konie zamieszkujące skansen, do których niedawno dołączyły dwa młode koniki polskie.

JARMARK KOŃSKI

Muzeum Wsi Lubelskiej (rynek muzealnego miasteczka)
13 czerwca 2021 r. (niedziela), godz. 12:00 – 15:00
Bilety: 18zł/9zł

źródło:Muzeum Wsi Lubelskiej