Dęblin: w 4. SLSz ruszył MYSZOŁÓW-21

W ramach ćwiczenia DRAGON-21, w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami  pk. MYSZOŁÓW-21. – Celem przedsięwzięcia jest zgrywanie działania dowództw i sztabów z praktyczną realizacją zadań przez pododdziały Baz Lotnictwa Szkolnego – poinformowała por. Ewa Złotnicka, rzecznik prasowy 4.SLSz.

W ćwiczeniu trwającym od 7 czerwca uczestniczą żołnierze z dowództwa Skrzydła, 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

– Zgodnie z koncepcją przeprowadzenia ćwiczenia, działania realizowane są przy współudziale sił i środków wydzielonych z innych jednostek wojskowych – 6 Brygady Powietrznodesantowej, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kadry i podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej – mówi por. Złotnicka.

Jak dalej informuje rzecznik, MYSZOŁÓW-21 odbywa się na terenie lotnisk w Dęblinie, Radomiu, na poligonie lotniczym Jagodne oraz w przydzielonych strefach przestrzeni powietrznej RP i potrwa do 11 czerwca. – Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz, który podkreśla, że jest ono jednym z najważniejszych ćwiczeń taktycznych 4. Skrzydła – mówi.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się przebazowaniem sił i środków wydzielonego komponentu lotniczego na inne lotnisko bazowania. Zadaniem realizowanym równorzędnie przez samoloty M-28 Bryza z 42 BLSz było zabezpieczenie desantowania skoczków spadochronowych z 6 BPD na poligonie Jagodne.

inf. por. Ewa Złotnicka
fot. por. Ewa Złotnicka, Anna Kuna, szer. Izabela Michałek