Uczniowie z Dęblina poznają Hiszpanię – Kordoba

Uczestniczący w zagranicznych praktykach w Sevilli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie kształcący się w zawodach technik: reklamy, organizacji reklamy, rachunkowości oraz hotelarstwa w ramach poznawania kultury i historii Hiszpanii uczestniczyli w wycieczce do Kordoby.

Plan wycieczki obejmował zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta oraz udział w wydarzeniu kulturalnym Festival de los Patios.

Festival de los Patios to wydarzenie wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Corocznie w maju przyciąga tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy przybywają z odległych miejsc aby podziwiać patia, które zwyciężyły w konkursach.

– My również mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniu. Patia to prawdziwe oazy na tle rozgrzanych słońcem uliczek i zabudowań. To wewnętrzne dziedzińce domów charakterystyczne dla architektury hiszpańskiej. Wstępując do kolejnych domów widzieliśmy  patia pełne zieleni, kwiatów w pełnym rozkwicie i bujnej roślinności, zachwyciły nas ciekawe fontanny i urocze altanki, które chociaż na chwilę były naszym schronieniem przed słońcem – relacjonuje Andżelika Banaś i Nikola Moniszka z klasa 3 TEO.

Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili także jedyną w swym rodzaju świątynię La Mezquita, zwanej także La Catedral de Córdoba, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i niegdysiejszy największy meczet w Europie, potem przekształcony w katolicką katedrę, którą pozostaje do dzisiaj. Wewnątrz świątyni widzieli tzw. las kolumn, których jest aż 800.

– Podczas wizyty w Kordobie mieliśmy okazję spacerować wąskimi, klimatycznymi uliczkami. W dzielnicy żydowskiej zwiedziliśmy ukrytą wśród ciasnej zabudowy dawną synagogę oraz pomnik Majmonidesa, żyjącego w XII wieku żydowskiego filozofa i lekarza. Potem widzieliśmy też ruiny świątyni rzymskiej, czyli Ruinas del Templo Romano oraz zajrzeliśmy do ogrodów przy Alcazar de Los Reyes Catolicos. Nasza przewodniczka Kasia ciekawie opowiadała o mijanych zabytkach i odpowiadała na nasze pytania – mówią uczennice.

Będąc w Kordobie mieli okazję skosztować potraw lokalnej kuchni w słynnej mini restauracji Bar Santos pod łukiem Triumfalnym.

– Próbowaliśmy tapas czyli małych przekąsek bardzo charakterystycznych dla kuchni hiszpańskiej oraz  tortille – potrawę, której głównym składnikiem są ziemniaki, również bardzo popularnej na Półwyspie Iberyjskim. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na antycznym moście rzymskim czyli Puenta Romano na rzece Guadalquivir, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na starówkę. Zrobiliśmy tam piękne pamiątkowe zdjęcia – mówi Andżelika i Nikola.

Tak wspominają wycieczkę do Kordoby inni uczniowie:

Karolina Żaczek, klasa 3 TEO

Bardzo podobała mi się architektura miasta, a zwłaszcza urocze uliczki w dzielnicy żydowskiej i  pełne kwiatów patia. Plątanina uliczek i białe budynki zachęcały do spaceru i odkrywania dawnej atmosfery tej dzielnicy.

Natalia Krzywiec, klasa 2 TH

Największe wrażenie zrobiło na mnie wnętrze Mezquity. W świątyni, czułam  się jak w labiryncie, gdyż z każdej strony otaczał mnie las kolumn. Ich ogromna ilość oraz różnorodność sprawiły, że można było stracić orientację. Było to dla mnie niepowtarzalne przeżycie.

Maciej Pawlonka, klasa 3 TEO

Bardzo podobała mi się wycieczka do Kordoby. Dużo się dowiedziałem o historii miasta, zobaczyłem na własne oczy miejsca, o których uczyłem się w szkole na lekcjach historii czy  języka hiszpańskiego.

Natalia Kalbarczyk , klasa 2 TR

Uważam, że takie wycieczki są bardzo potrzebne i pożyteczne, gdyż możemy doświadczyć osobiście atmosfery i kultury innego kraju, nauczyć się akceptować to, co dla nas było nieznane czy niezrozumiałe.

Praktyki zawodowe realizowane są w ramach projektu „Europejski wymiar praktyk zawodowych w ZSZ nr 2 w Dęblinie” finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

inf. Andżelika Banaś i Nikola Moniszka  klasa 3 TEO/fot. ZSZ nr 2