Kraska: w czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyczny dla osób 40 plus

W czerwcu chcemy uruchomić program profilaktyczny dla osób powyżej 40. roku życia powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że pakiet tych badań będzie różnił się w zależności od płci.

– W czerwcu już chcemy ten program uruchomić, abyśmy mogli jednak z tego grupy powyżej 40. roku życia wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. One będą troszkę inne dla mężczyzn, inne dla kobiet, ale będą to badania, które jakby pozwolą nam  poznać w jakim stanie zdrowia w tej chwili jesteśmy – powiedział w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Dodał, że jeśli będzie jakaś nieprawidłowość w podstawowym pakiecie badań, wtedy zostanie on rozszerzony i ta diagnostyka będzie pogłębiona.

O nowym programie profilaktycznym dla osób powyżej 40 roku życia poinformował w poniedziałek “Dziennik Gazeta Prawna”. Kluczem do diagnostyki będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). “Zainteresowany będzie musiał na IKP wypełnić ankietę, która pozwoli na zlecenie konkretnego pakietu badań” – powiedział “DGP” minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma być szybciej, łatwiej i za darmo nawet w prywatnych przychodniach. Między innymi mammografia i cytologia dla kobiet, badanie prostaty dla mężczyzn – pisze “DGP”.

Kraska mówił w PR1, że jest to pomysł na to, aby “nadrobić czas stracony diagnostyczne” w związku z pandemią COVID-19. “Chcemy wyłapać pewną grupę osób, u których dolegliwości te (chorobowe – PAP) nie dają czasem żadnych objawów – my czasem nie wiemy, że jesteśmy chorzy” – zaznaczył.

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że im wcześniej wykryje się daną jednostkę chorobową, tym łatwiej jest ją wyleczyć.

 

 

 

źródło: PAP