Sobolew: Szukali zabytków przy zabytkowym dworku. 35-latek usłyszał zarzuty

Mężczyzna na własną rękę i bez wymaganych zezwoleń, posługując się wykrywaczem metali, znalazł i zatrzymał dla siebie szereg przedmiotów, pochodzących z nielegalnego poszukiwania zabytków.

W miniony weekend do garwolińskiej komendy zgłosił się właściciel terenu w gminie Sobolew, na którym znajduje się zabytkowy dworek i park.

– Zawiadomił on, że dwaj nieznani sprawcy weszli na jego posesję i używając wykrywaczy metali rozkopywali ją w różnych miejscach, prawdopodobnie poszukując historycznych pamiątek. Zgłaszający spłoszył amatorów pamiątek, którzy na jego widok uciekli – mówi sierż. szt. Małgorzata Pychner, oficer prasowy KPP Garwolin.

Jak dalej informuje oficer, policjanci tego samego dnia ustalili i zatrzymali jednego z mężczyzn, który nie miał wymaganego zezwolenia na poszukiwanie zabytków. Mieszkaniec powiatu garwolińskiego w swoim domu posiadał przedmioty mogące pochodzić z nielegalnego procederu. W wyniku przeszukania miejsca zamieszkania 35-latka funkcjonariusze znaleźli różnego rodzaju stare przedmioty, m. in. skorodowany hełm, korpusy po pociskach, magazynki do karabinów, rączki do granatów przeciwczołgowych, bagnety na broń.

– Mężczyzna usłyszał zarzut poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków bez zezwolenia. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Trwają czynności zmierzające do ustalenia drugiego sprawcy, co z pewnością jest jedynie kwestią czasu – informuje sierż. szt. Pychner.

W Polsce miłośnicy historii mogą legalnie poszukiwać zabytków. Wystarczy zwrócić się do Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań i po spełnieniu wymogów formalnych, można realizować swoją pasję.

 

 

/inf.sierż. szt. Małgorzata Pychner/fot.KPP Garwolin/