Puławy: Jest akt oskarżenia w sprawie oszustów internetowych. Wyłudzili ponad 50 tys. zł

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Puławach zakończyli aktem oskarżenia sprawę dwóch mieszkańców Puław, zatrzymanych za dokonanie licznych oszustw internetowych. 21 i 22-latek oferując do sprzedaży markowe buty czy torebki damskie oraz proponując pożyczki bezgotówkowe wyłudzili od ponad stu osób z całej Polski przeszło 50 tysięcy złotych.

Jak informuje podkom. Ewa Rejn-Kozak, na ślad oszustów, policjanci z puławskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą trafili w ubiegłym roku.

– Współpracując w tym zakresie z Komendami Wojewódzkimi Policji w Lublinie i Katowicach, puławscy operacyjni ustalili, że dwaj mieszkańcy Puław, w Internecie oferują na sprzedaż przedmioty, których nie posiadają – markowe buty, damskie torebki i galanterię męską. Za nieistniejące towary, puławianie oczekiwali jednak realnych pieniędzy. Ponadto, na portalu społecznościowym ci sami mężczyźni oferowali pożyczki bezgotówkowe, których nie udzielali, ale pobierali prowizję – informuje podkom. Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy KPP Puławy.

Pod nadzorem puławskiej prokuratury, funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą sprawdzali kolejne informacje, ustalali rachunki bankowe oraz kolejnych pokrzywdzonych. W październiku ubiegłego roku policjanci zatrzymali obu mężczyzn, 21 i 22-latka z Puław.

– Zabezpieczone zostały telefony podejrzanych, sprzęt komputerowy oraz szereg dokumentacji z banków. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, policjanci przedstawili zatrzymanym zarzuty oszustwa oraz skierowali do prokuratora wnioski o areszt. Puławski sąd, na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 21-latka. Wobec 22-latka zastosowany został dozór policji – mówi podkom.Rejn-Kozak.

Z ustaleń policji wynika, że 21 i 22-latek na popularnym portalu ogłoszeniowym wystawiali na sprzedaż markowe torebki damskie, buty i skórzaną galanterię męską. Aby otrzymać zamówiony towar, kupujący musieli wcześniej dokonać opłaty. Pieniądze za nieistniejące towary trafiały na różne rachunki bankowe. Z kolei na portalu społecznościowym, młodzi puławianie zamieszczali ogłoszenia o szybkich pożyczkach bezgotówkowych, do których zaciągnięcia nie były potrzebne żadne zaświadczenia. Aby otrzymać taką pożyczkę, należało wpłacić prowizję, od 50 do nawet 12 tysięcy złotych, w zależności od wielkości pożyczki. Osoby, którym zależało na szybkim kredycie, wpłacały żądaną kwotę na wskazane przez oszustów konto. W ten sposób, puławianie oszukali ponad sto osób z całej Polski, w tym również z Puław. Łączna suma strat wyniosła ponad 50 tysięcy złotych.

O dalszym losie podejrzanych zadecyduje sąd. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

 

 

 

/inf.podkom. Ewa Rejn – Kozak/fot.KPP Puławy/