Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Co WOŚP zrobiła dla polskiej medycyny?

29 zbiórek na zakup sprzętu dla różnych dziedzin medycyny, osiem ogólnopolskich programów medycznych i akcje specjalne – to tylko część działań, jakie WOŚP podejmuje od lat w trosce o zdrowie i życie Polaków. Fundacja, przy współpracy z najlepszymi ekspertami i przy wsparciu milionów darczyńców, realnie wpływa na sposób diagnozowania i leczenia pacjentów w całym kraju. 

Finał i… wielkie zakupy, czyli Konkurs Ofert

– Kiedy powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie to będzie przedsięwzięcie i jak mocno odciśnie swoje piętno na polskiej medycynie. Przez te lata wsparliśmy przecież praktycznie wszystkie dziedziny medycyny dziecięcej, odmieniliśmy polską geriatrię, wprowadziliśmy powszechne nauczanie pierwszej pomocy w szkołach podstawowych oraz uruchomiliśmy 8 ogólnopolskich programów medycznych – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Najbardziej rozpoznawalna akcja WOŚP to oczywiście styczniowy Finał, w który rokrocznie angażują się miliony osób na całym świecie. Zbiórka każdorazowo dedykowana jest konkretnej dziedzinie medycyny, której wyboru Fundacja dokonuje po konsultacji z ekspertami oraz analizując prośby o wsparcie płynące ze szpitali. Dzięki Finałom wsparcie uzyskały m.in. neonatologia, dziecięca kardiochirurgia, onkologia, ortopedia i traumatologia, nefrologia, ale też geriatria. W ciągu 29 Finałów WOŚP zebrała ponad 1,5 miliarda złotych, za które jak dotąd zakupiła ponad 65 tys. urządzeń.

Fundacja zakupu sprzętu medycznego dokonuje w ramach Konkursu Ofert, którego zasady – daleko odmienne od regulacji dot. zamówień publicznych – samodzielnie opracowała. Głównym założeniem Konkursu Ofert jest wybór urządzeń o najwyższej jakości, w oparciu o wielogodzinne negocjacje z udziałem Komisji Ekspertów. Tradycją Konkursów Ofert są doskonale wynegocjowane warunki zakupu urządzeń. Ceny są znacząco (czasem w skali kilkudziesięciu procent!) niższe niż średnie wartości rynkowe. Każde urządzenie ma wydłużony czas gwarancji, ewentualny zapas materiałów zużywalnych, zapewnione dożywotnie nieodpłatne aktualizacje oprogramowania. Z każdym urządzeniem szpital otrzymuje pakiet szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Orkiestra dba więc nie tylko o dostarczenie sprzętu, ale o zapewnienie jak najlepszych możliwości, by z tego sprzętu intensywnie korzystać dla dobra najmłodszych pacjentów.

W najbliższym czasie Fundacja WOŚP zrealizuje 56. Konkurs Ofert – będą to zakupy wyrobów medycznych dla oddziałów chirurgii dziecięcej – ze środków jeszcze z 28. Finału WOŚP.

Jak WOŚP działa przez cały rok?

Fundacja to nie tylko styczniowy Finał i organizowane kilka razy w roku wielkie zakupy sprzętu medycznego, ale również całoroczne programy medyczne. To właśnie dzięki tym działaniom m.in. 96% noworodków ma zbadany słuch, uratowano wzrok ponad 10 tys. wcześniaków, a ponad 4,5 tys. kobiet ciężarnych z cukrzycą wypożyczyło pompy insulinowe. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to również Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, dzięki któremu zasady udzielania pierwszej pomocy poznały blisko 3 miliony dzieci.

WOŚP to także stałe wspieranie dzieci z niepełnosprawnością i  przeznaczanie środków na pomoc indywidualną, związaną głównie z rehabilitacją domową. Tylko w tym obszarze Orkiestra kupiła niezbędny sprzęt dla 6532 dzieci, wydając na ten cel ponad 26,5 miliona złotych (stan na październik 2020 roku).

Specjalne działania- specjalne akcje

WOŚP to także różnego rodzaju akcje specjalne, jak choćby „Leczyć z miłością”, w ramach której organizacja przekazała szpitalom fotele i leżanki dla rodziców, poprawiając tym samym komfort ich pobytu przy chorych dzieciach.

Orkiestra wsparciem objęła również konkretne typy placówek, m.in. hospicja dziecięce, którym przekazała wsparcie o wartości ponad 13 milionów złotych (69 samochodów i ponad 2 tys. urządzeń) czy ONCOLAB, czyli Centralne Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej, które działa przy Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dokąd trafiło wyposażenie o wartości około 2,5 miliona złotych.

Jedną z ostatnich inicjatyw podjętych przez WOŚP jest walka z koronawirusem, w ramach której do szpitali, hospicjów i DPS-ów Orkiestra przekazała sprzęt i środki ochrony osobistej o wartości blisko 70 milionów złotych, oraz wsparcie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej zakupami wyposażenia i testów psychologicznych dla 37 oddziałów w całym kraju i planowaną wspólnie z Marszałkiem Senatu debatą.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld PLN i kupiła ponad 65 tys. urządzeń.

 

 

/inf., fot.WOŚP, Marcin Zieliński/