Operatorzy dronów z Lubelskiej Brygady OT ćwiczą na poligonie

Na poligonie w Wędrzynie odbyły się pierwsze w tym roku samodzielne loty treningowe operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye 2 Lubelskiej Brygady OT.

Operatorzy dronów 2 LBOT ćwiczyli w tym tygodniu (23-25 lutego) na poligonie w Wędrzynie. Obecnie na wyposażeniu Lubelskiej Brygady OT jest jeden zestaw BSP FlyEye, składający się z czterech platform powietrznych.

– Głównymi zadaniami grupy w trakcie ćwiczeń, było wsparcie sił głównych pod kątem przekazywania informacji rozpoznawczych w postaci zdjęć i obrazu filmowego, dozorowanie wyznaczonego obszaru oraz namierzanie celi i kierowanie ogniem ćwiczących pododdziałów – mówi dowódca obsługi BSP FlyEye.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ubiegłym roku zrealizowali łącznie już blisko 1000 godzin lotów treningowych, w dzień i w nocy, zarówno w ramach lotów treningowych jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami. Aktualnie w brygadach WOT na wyposażeniu znajduje się w sumie 12 zestawów BSP.

W ramach działań z zakresu wsparcia kryzysowego jednostki podległe dowódcy WOT, podczas lotów dyspozycyjnych m.in. wspierały oddziały Straży Granicznej w ramach operacji „Odporna wiosna” w monitoringu granic państwowych z Ukrainą, Białorusią i Litwą; brały udział w akcjach przeciwpożarowych w rejonie Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy akcjach przeciwpowodziowych w Małopolsce.

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Może być używany do zadań rozpoznania obrazowego, akustycznego, radiolokacyjnego, pomiarowego i sygnaturowego także, jako latający przekaźnik radiowy. “Sercem” bezzałogowca jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie działań również w nocy.

/źródło:WOT/