Studenci wojskowi LAW przeszli szkolenie z ratownictwa wodnego

W ubiegłym tygodniu (25-29.01) w Lotniczej Akademii Wojskowej odbyło się szkolenie dla studentów wojskowych IV roku z ratownictwa wodnego, podczas których wykorzystano oryginalny sprzęt ratowniczy.

Podchorążowie podczas ćwiczeń zapoznali się z procedurami związanymi z zachowaniem się po katapultowaniu i lądowaniu ze spadochronem do wody. Przećwiczyli również posługiwanie się środkami ratowniczymi, w które wyposażany jest personel latający do lotów nad wodą. Zajęcia odbywają się w ramach programu szkoleniowego z ratownictwa wysokościowego.

Studenci przećwiczyli także posługiwanie się lotniczym aparatem ucieczkowym, w który wyposażane są załogi śmigłowców państw NATO wykonujące loty nad morzem. Sprzęt tego rodzaju używany jest w przypadku ewakuacji z zanurzonego śmigłowca. Podczas zajęć został użyty również sprzęt do nurkowania, a zajęcia odbyły się przy współudziale instruktorów z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo – Kondycyjnego w Zakopanem – ppłk. Dariusza Jaraszka oraz st. chor. szt. Dariusza Wyrzykowskiego. Osobą odpowiedzialną za koordynację całego procesu szkolenia był mjr Dariusz Piątkowski. Natomiast zabezpieczeniem zajęć zajmował się personel sekcji wysokościowo – ratowniczej – kpt. Sebastian Sołtyka, mł. chor. Robert Papis oraz mł. chor. Jarosław Stańczak.

/inf.kpt. Sebastian Sołtyka, Emilia Cuch/fot.Marta Serafin/