Mija 13 lat od katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem. Życie straciło 20 żołnierzy

23 stycznia 2008 r. o godz. 19:07 wojskowy samolot transportowy Casa C-295 rozbił się przy podejściu do lądowania w Mirosławcu, niespełna kilometr od lotniska 12. Bazy Lotniczej (obecnie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych). W tej jednej z największych katastrof w historii polskiego lotnictwa zginęło 20 żołnierzy, w tym wysocy rangą oficerowie. 

Samolot CASA C-295M 019 odbywał lot na trasie Warszawa-Okęcie – Powidz – Poznań – Krzesiny – Mirosławiec – Świdwin – Kraków-Balice. Załoga samolotu zabezpieczała przewóz oficerów Sił Powietrznych uczestniczących w 50. Konferencji Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Sił Zbrojnych RP w Warszawie. Za przelot odpowiadali doświadczeni żołnierze z 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

“A jeśli z nas ktoś legnie wśród szaleńczych jazd, czerwieńszy będzie kwadrat, nasz lotniczy znak […]” – fragment utworu “Marsz Lotników”

W 13. rocznicę katastrofy pilotów, którzy zginęli  pod Mirosławcem wspominano w Dęblinie. Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur minutą ciszy uczcił pamięć ofiar tego tragicznego zdarzenia. Delegacja LAW na czele z Rektorem-Komendantem złożyła na grobie tragicznie zmarłego mjr. pil. Leszka Ziemskiego znajdującego się w Opactwie wieniec oraz zapaliła symboliczny znicz.

W katastrofie pod Mirosławcem życie straciło 20 żołnierzy zawodowych, w tym wysocy rangą oficerowie z jednostek lotnictwa.

Załoga:

kpt. pil. Robert Kuźma
kpt. pil. Michał Smyczyński
chor. Janusz Adamczyk
ppłk Jarosław Haładus

Pasażerami lotu byli:

gen. dyw. pil. Andrzej Andrzejewski (dowódca 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego)
gen. bryg. pil. Jerzy Piłat (12 Baza Lotnicza)
gen. bryg. pil. Dariusz Maciąg (21 Baza Lotnicza)
płk Zbigniew Książek (22 Baza Lotnicza)
płk pil. Wojciech Maniewski (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
płk pil. Zdzisław Cieślik (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
ppłk Dariusz Pawlak (12 Baza Lotnicza)
ppłk Piotr Firlinger (21 Baza Lotnicza)
ppłk pil. Grzegorz Jułga (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
ppłk pil. Robert Maj (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
ppłk Krzysztof Smołucha (Dowództwo Sił Powietrznych)
ppłk Mirosław Wilczyński (1 Brygada Lotnictwa Taktycznego)
mjr Grzegorz Stepaniuk (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
mjr Karol Szmigiel (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
mjr pil. Paweł Zdunek (8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego)
mjr pil. Leszek Ziemski (40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego).

Pamięć o lotnikach jest podtrzymywana w corocznych uroczystościach, organizowanych przez 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, przy Pomniku ofiar katastrofy samolotu CASA C-295M, odsłoniętym w 2008 roku w miejscu tego tragicznego wydarzenia.

Ofiary tej katastrofy zostały także upamiętnione w formie tablicy, umiejscowionej na budynku Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

/fot. 12 BBSP/LAW/inf.MSP/LAW/