Dęblin: Trwają szczepienia w szpitalu węzłowym. Chętnych przybywa

W 6 Szpitalu Wojskowym w Dęblinie, czyli szpitalu węzłowym do końca poprzedniego tygodnia szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęło 150 osób z grupy zerowej. Koleje 150 szczepień zaplanowanych jest na ten tydzień.

– Do końca poprzedniego tygodnia zostało zaszczepionych 150 osób z grupy “zerowej”. W większości byli to pracownicy naszego szpitala. Rozpoczęliśmy także szczepienia pracowników innych placówek w powiecie – informuje Wojciech Zomer, dyrektor 6 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Dęblinie.

Według wytycznych ministerstwa pierwsze dawki szczepionek przeciw COVID-19 są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy: szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych). Do grupy „zero” zalicza się także: personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści), pracowników firm współpracujących z podmiotem medycznym, którzy stale przebywają w tym podmiocie oraz rodziców wcześniaków.

Osoby z grupy “zero” mogą zapisywać się do 15-go stycznia. Jak zapewnia dyrektor Zomer, chętnych jest coraz więcej.

– Nie jestem w stanie powiedzieć kiedy skończymy szczepić grupę “zero”. Od dzisiaj (poniedziałek 11.01, przyp.red.) do końca tygodnia planujemy zaszczepić kolejne 150 osób. Od przyszłego tygodnia, tj. od 18 stycznia chcemy szczepić 225 osób tygodniowo. Od 20-go stycznia zaczynamy drugą serię szczepień osób, które szczepiliśmy pod koniec grudnia – mówi dyrektor.

W szpitalu ruszą Oddziały Chirurgiczny i Laryngologiczny

– Najprawdopodobniej od środy uda się przywrócić na drugim piętrze szpitala Oddziały Chirurgiczny i Laryngologiczny. Jako “covidowe” pozostanie tylko 3 piętro – informuje Wojciech Zomer.