Z granicy: 24-letni Syryjczyk ukryty w naczepie ciężarówki

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Hrebennego oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali nielegalnego migranta. Mężczyzna próbował wjechać do Polski ukryty w naczepie ciężarówki.

W poniedziałek, 23 listopada na terenie drogowego przejścia granicznego w Hrebennem, na kierunku wjazdowym do Polski, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kontrolując zestaw ciężarowy ujawnili w przestrzeni ładunkowej naczepy osobę. Podczas dalszych czynności kontrolnych, prowadzonych w ramach współdziałania, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej przystąpili do rozładunku zestawu. W naczepie ciężarówki przewożącej bele materiału funkcjonariusze obu służb odnaleźli nielegalnego migranta. Mężczyzna ukryty był pomiędzy tonami legalnie wwożonego towaru. 24-letni obywatel Syrii nie posiadał dokumentów uprawniających go do pobytu na terytorium Polski. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Migrantowi przedstawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Pomimo wniosku o przekazanie nielegalnego migranta służbom granicznym Ukrainy, w ramach readmisji uproszczonej, strona ukraińska odmówiła przyjęcia go. Po odbyciu kwarantanny mężczyzna trafi do ośrodka dla cudzoziemców.

Do sprawy został zatrzymany również 46-letni obywatel Turcji, który był kierowcą kontrolowanej ciężarówki. Mężczyźnie przedstawiono zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Kierowca dobrowolnie poddał się karze finansowej. Po zakończeniu czynności procesowych, kierowcę ciężarówki zwolniono i zezwolono mu na dalszą podróż.

Krajem docelowym, do którego chciał dotrzeć nielegalny migrant, miały być Niemcy.

/inf., fot.KAS Lublin/