Konsolidacja kredytów – jakie kredyty można konsolidować?

Interesuje Cię konsolidacja kredytów? Zaciągnąłeś zbyt dużo zobowiązań bankowych i masz problem z regulowaniem comiesięcznych rat? A może chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, by móc dobrać dodatkowe środki? Liczysz na poprawę płynności finansowej i lepsze zarządzanie własnym budżetem? Chcesz uzyskać optymalny komfort współpracy z tylko jednym bankiem?

Idealnym rozwiązaniem jest dla Ciebie będzie oferta konsolidacji kredytów online dostępna na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny . Okazuje się, że dzisiaj coraz więcej instytucji bankowych oferuje kredyty konsolidacyjne właśnie przez internet. Dowiedz się więcej, jak go zaciągnąć i czym charakteryzuje się konsolidacja kredytów dla zadłużonych.

Konsolidacja kredytu – na czym polega?

Dzisiaj standardem jest już konsolidacja kredytów przez internet. W czasach pandemii koronawirusa, kiedy zalecana jest społeczna izolacja, kontakt z bankiem online to najlepsza opcja. To też wygoda dla kredytobiorców, którzy sami zresztą potwierdzają, iż chcą współpracować z bankami nowoczesnymi, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania w ramach bankowości mobilnej.

Sama konsolidacja kredytów to połączenie różnych zobowiązań bankowych. Tym samym, możliwa jest konsolidacja kredytów gotówkowych, konsolidacja kredytów hipotecznych, ale także konsolidacja kredytu hipotecznego z gotówkowym. Tak naprawdę to od kredytobiorcy zależy, jakie zobowiązania wskaże do przeprowadzenia konsolidacji. Niemożliwa jest za to konsolidacja kredytów pozabankowych, jeśli wnioskujemy o połączenie zobowiązań w instytucji bankowej. Polskie prawo bankowe nie dopuszcza również do sytuacji, w której przeprowadzana zostaje konsolidacja kredytów i chwilówek. Zobowiązania kredytowe mogą być łączone przez banki, zaś pożyczki przez instytucje pozabankowe, takie jak firmy pożyczkowe.

O kredyt konsolidacyjny może starać się klient indywidualny, ale możliwa jest również konsolidacja kredytów firmowych. Wszystko zależy od potrzeb klienta banku.

Sama konsolidacja kredytów to proces prosty dla kredytobiorcy. Wystarczy, że we wniosku kredytowym wskaże on zobowiązania, jakie mają ulec połączeniu. Nowy bank spłaca należności i ustanawia jedno, bardziej opłacalne zobowiązanie. Od tego czasu kredytobiorca współpracuje już tylko z jednym bankiem i reguluje jedną, comiesięczną ratę.

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Najlepsza konsolidacja kredytów sprawia, że kredytobiorca może generować oszczędności finansowe. Okazuje się, że jeden, połączony kredyt oferowany jest na znacznie lepszych warunkach, patrząc na koszty, aniżeli spłata kilku zobowiązań zaciągniętych już jakiś czas temu. Nowy bank przede wszystkim wydłuża czas spłaty, przez co raty są niższe. Dzięki temu poprawia się zdolność kredytowa i klient może dobrać dodatkowe środki.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze konsolidacja kredytów jest opłacalna. Jeśli całkowite koszty nowego zobowiązania są większe, raczej nie warto korzystać z oferty banku. Przeważnie kredyt konsolidacyjny uznawany jest jednak za doskonały produkt oddłużeniowy i każdy, kto zaczyna mieć problemy ze spłatą co najmniej kilku kredytów, powinien zastanowić się nad przeprowadzeniem takiej “operacji”.

Konsolidacja kredytów – jak przeprowadzić?

Najczęściej realizowana jest konsolidacja kredytów w jednym banku. Oznacza to, że wybrany bank spłaca należności wynikające z posiadania co najmniej kilku różnych kredytów, po czym przedstawia warunki jednego, połączonego kredytu.

Co istotne, kredytobiorca nie jest angażowany w proces łączenia zobowiązań kredytowych, do jego obowiązków należy jedynie wskazanie kredytów, ze spłatą których ma problem albo tych, które zaciągnięte zostały na niekorzystnych warunkach.

Każdy, kto posiada kilka kredytów różnego rodzaju i chce połączyć te zobowiązania w jeden produkt, powinien najpierw porównać co najmniej kilka różnych ofert banków. Pamiętajmy, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową i ustala inne warunki współpracy. Warto też zorientować się w zakresie aktualnej sytuacji na rynku usług kredytowych, by sprawdzić, czy mamy w ogóle szansę na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Każda instytucja bankowa weryfikuje przecież zdolność kredytową potencjalnego klienta i dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej ustanawia konkretną propozycję współpracy.

Konsolidacja kredytu – gdzie najlepiej?

Podstawa weryfikacji różnych ofert kredytowych są rankingi kredytowe oraz kalkulatory kredytowe, które znajdziesz na Totalmoney. To narzędzia, które bez problemu można znaleźć w sieci, bez konieczności wychodzenia z domu. Rankingi to zestawienia, które porównują najważniejsze czynniki, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności różnych zobowiązań. W rankingach przedstawione są też warunki ubiegania się o kredyt oraz zasady, zgodnie z którymi zostanie przeprowadzona konsolidacja kredytów.

Kalkulator kredytowy pozwala zaś oszacować wskaźnik RRSO, mówiący o całkowitych kosztach, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca w związku ze współpracą z danym bankiem. Kalkulator wylicza też zdolność kredytową i daje odpowiedź na pytanie, czy konsolidacja kredytów jest w ogóle możliwa.