Powiat rycki: Szkoła w Czernicu wygrała 10 tys. zł na laboratorium

Szkoła w Czernicu z powiatu ryckiego została laureatem II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”. Na podium stanęły także szkoły w Kostrach i Szóstce z województwa lubelskiego.

Od grudnia 2019 roku, młodzi odkrywcy, wspierani przez swoich nauczycieli, rozwiązywali chemiczne zagadki i przeprowadzali wyjątkowe eksperymenty, łącząc przy tym edukację z zabawą. Teraz przyszedł czas na wielki finał programu organizowanego przez FFiL Śnieżka SA – 13 listopada br. poznaliśmy zwycięzców II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”. Wśród nich są placówki z województwa lubelskiego: Szkoła Podstawowa w Kostrach, Szkoła Podstawowa im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernicu z powiatu ryckiego.

W konkursie wzięły udział 164 publiczne i prywatne placówki szkolne z całej Polski, które rywalizowały aż o 10 pracowni biologiczno-chemicznych.

Na uczestników utrzymanej w detektywistycznym klimacie odsłony „Koloratorium” czekały zadania indywidualne i grupowe. W ramach programu uczniowie przygotowywali prace plastyczne i literackie, a wraz z nauczycielami przeprowadzali chemiczne eksperymenty, wykorzystując przy tym dostarczone przez Śnieżkę konspekty edukacyjne. Wszystkie te aktywności zliczały się do ogólnej sumy punktów i przekładały się na miejsce danej placówki szkolnej w rankingu.

Do rundy finałowej przeszło 30 szkół, które uzyskały najwięcej punktów we wcześniejszym etapie. W finale zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmu wprowadzającego widzów w świat gry planszowej Koloratorium „Śladami pierwiastków tajemnicy”. Ponieważ od września br., w związku z epidemią koronawirusa, część placówek prowadziła naukę w trybie zdalnym, filmy montowane były jako kolaż z materiałów przygotowanych przez uczniów i nauczycieli, co zapewniło wszystkim równe szanse.

W nagraniu filmu Szkoły Podstawowej w Czernicu brali udział uczniowie zerówki, klasy II, V i VIII.

– Każda odsłona „Koloratorium” to niesamowite emocje i szczera radość młodych ludzi, którzy w działania programu angażują całą swoją energię, a wspierają ich w tym szkolne społeczności. Byliśmy pod dużym wrażeniem pomysłowości twórców i wysokiego poziomu filmów nadesłanych w finałowym etapie. Uczniowie doskonale radzą sobie z nowymi technologiami, co znalazło chociażby odzwierciedlenie w tym, jak zmontowane zostały materiały filmowe – mówi Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. Komunikacji korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.

– Jesteśmy pełni uznania i dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom „Koloratorium”. Mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z zamknięciem szkół oraz prowadzeniem zajęć w trybie zdalnym, przez cały czas trwania konkursu z zaangażowaniem wykonywali zadania konkursowe. Ufamy, że w niełatwym czasie udział w projekcie przyniósł uczniom i nauczycielom wiele pozytywnych emocji, a najmłodsi odkrywcy dalej będą podążać śladami tajemnic, dokonując kolejnych naukowych odkryć ­­– podsumowuje Aleksandra Małozięć.

Dzięki udziałowi w „Koloratorium”, 10 zwycięskich placówek otrzyma biologiczno-chemiczne, profesjonalnie wyposażone mini laboratoria – czyli szkolne „pracownie marzeń”. W zależności od zajętego miejsca, ich wartość wynosi 30 tys. zł, 15 tys. zł lub 10 tys. zł. Śnieżka przygotowała również dla wszystkich laureatów produkty niezbędne do remontu pomieszczeń.

Prezentujemy listę 10 zwycięskich szkół podstawowych II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”:

Miejsca 1-3

30 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce
Szkoła Podstawowa w Kostrach
Szkoła Podstawowa w Jamnicy

Miejsca 4-6

15 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach
Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dąbiu

Miejsca 7-10

10 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Luzinie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernicu
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy