Dęblin: Podjęli z Wisły poszkodowaną osobę

Wczoraj na rzece Wiśle w Dęblinie OSP KRSG Ryki przeprowadziło ćwiczenia w podejmowaniu osoby poszkodowanej z wody.

W niedzielę (08.11) druhowie ochotnicy z OSP KRSG Ryki przeprowadzili ćwiczenia na Wiśle z wykorzystaniem nowej łodzi motorowerowej.

Zorganizowaliśmy ćwiczenia w Dęblinie ze względu na rzekę – informuje Paweł Pioterczak z OSP KRSG Ryki. Ćwiczenia polegały na podjęciu osoby poszkodowanej z wody płynącej. Zwracaliśmy przy tym uwagę na to z której strony dopływa się do poszkodowanego – wyjaśnia.

Druhowie ćwiczyli przez 3 godziny – od 12.00 do 15.00

– Łódź mamy od 30.09.2020. Będzie wykorzystywania do akcji na wodzie. Do poszukiwań topielców i podejmowania topiących się w wodzie – informuje druh Pioterczak.

Nowy nabytek strażaków, łódź Wally 435R posiada 40-konny silnik firmy Merkury. Wyposażona jest w echosondę z sonarem i noktowizor. Maksymalnie zmieści się w niej 10 osób. Kosztowała 80 tys. zł – 40 tys. pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie, 10 tys. zł  to środki własne OSP KRSG Ryki. Natomiast 30 tys. zł dołożyła gmina ryki.

– Łódź jest transportowana na lekkiej przyczepie i wysłużonym lekkim samochodem LUBLIN II . Zwodowanie zajmuje nam niecałe 5 minut – mówi Paweł Pioterczak.