Dęblin: Kilkaset osób sprzeciwiało się zakazowi aborcji (zdjęcia/wideo)

W niedzielę, 25 października dęblinianie wyszli na ulice wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Uczestnicy nieśli transparenty z takimi napisami jak: “Wybór nie Zakaz”, “Wstyd” czy ” Moje ciało, Mój wybór”. W Czarnym Spacerze wzięło udział kilkaset osób.

W niedzielę o godzinie 18.00 kilkaset mieszkańców Dęblina z transparentami, plakatami i zniczami zebrało się na placu przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt by wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Następnie zebrani wyruszyli na spacer wzdłuż ulicy Warszawskiej. Dotarli do wiaduktu, potem zawrócili w kierunku ul. Rynek, gdzie pod Pomnikiem Niepodległości pozostawili zapalone znicze. Na koniec przeszli pod Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt. Tam także pozostawiono płonące znicze.

– Jestem tutaj dlatego, że nie zgadzam się z tym co wyrabia nasz rząd. Nie mamy nic do powiedzenia, nie przeprowadzane są referenda. Nie pytają nas, zwykłych obywateli o nic. Decydują sami o wszystkim. My nie zgadzamy się z tym co oni chcą z nami zrobić – ubezwłasnowolnić, zrobić z nas niewolników! Nie zgadzamy się! Kobiety wezmą ster w swoje ręce! – mówi jedna z uczestniczek dzisiejszego Czarnego Spaceru.

– Przyszłam tutaj dla córki – dodaje inna.

Uczestników Czarnego Spaceru wspierali klaksonami i okrzykami przejeżdżający kierowcy.

Protesty w całej Polsce po decyzji Trybunału Konstytucyjnego trwają już czwarty dzień.

Przypomnijmy, w czwartek (22.10.2020) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja TK sprawia, że aborcja będzie możliwa tylko w przypadku, gdy ciąża będzie zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.