Jak wybrać piec na zimę?

Współcześnie na rynku istnieje wiele technologii wykorzystywanych do ogrzewania domów. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań w ostatnich latach stają się kotły na ekogroszek. Charakteryzują się licznymi zaletami, więc nie może to dziwić, jednak przed zdecydowaniem się na wstawienie do budynku takiego kotła, trzeba najpierw dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim, jak wybrać piec na ekogroszek pod względem mocy.

Piec zazwyczaj ma służyć w budynku co najmniej kilkanaście lat, a nawet dłużej. Dlatego też jego prawidłowy wybór jest bardzo ważny. Zbyt duży piec będzie generował zawyżone koszty, a zbyt mały nie ogrzeje budynku. Biorąc pod uwagę, że jego wymiana jest bardzo problematyczna i wiąże się ze sporymi kosztami, lepiej poświęcić chwilę uwagi na dokładne przeanalizowanie, jaki piec wybrać.

Zalety pieców na ekogroszek

Popularność pieców na ekogroszek jest zawdzięczana co najmniej kilku aspektom. Jednym z nich jest to, że kotły na paliwo stałe tego typu są bardzo wygodne w codziennej eksploatacji. W porównaniu do pieców starego typu, do których trzeba było zaglądać kilka razy dziennie, współczesne piece są właściwie bezobsługowe. W wielu przypadkach czas codziennej obsługi pieca jest niezauważalny, więc można cieszyć się komfortem na najwyższym poziomie. Wybierając odpowiedni piec i osprzęt do niego automatyzacja obsługi pieca będzie stała naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Ogromna zaleta, która charakteryzuje piec na ekogroszek to też możliwość zminimalizowania kosztów ogrzewania. Współczesne piece są bardzo efektywne, a sprawność działania zbliża się do 100%, co w praktyce oznacza, że są około pięciokrotnie bardziej wydajne niż na przykład klasyczny kominek na drewno. Taki stan rzeczy pozwala na spalanie mniejszych ilości paliw stałych, za czym idą jednocześnie oszczędności, jak i możliwość zadbania o ekologię. W kontekście ekologii nie sposób nie zauważyć, że tego typu piece radykalnie minimalizują emisję szkodliwych gazów zatruwających środowisko.

Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?

Jednym z najważniejszych etapów wybierania odpowiedniego pieca na ekogroszek jest dobranie go pod kątem mocy grzewczej. Na wstępie trzeba zdecydowanie zaznaczyć, że zbagatelizowanie tego etapu i kupienie większego pieca z założeniem, że po prostu będzie się mniej paliło, jest kompletnie nietrafione. Jeśli moc pieca będzie zdecydowanie zbyt duża, to będzie trzeba palić w nim z intensywnością, jak gdyby miał ogrzać wielokrotnie większy budynek, a ciepło, które przy okazji powstanie, po prostu ucieknie w komin. Chcąc cieszyć się możliwością swobodnego i ekonomicznego zarządzania temperaturą, trzeba wybierać takie kotły na ekogroszek, które są dopasowane mocą do powierzchni budynku, a także takich detali, jak ilość okien i jakość ocieplenia.

Najłatwiej przyjąć, że na jeden metr kwadratowy potrzebna jest określona ilość mocy. W przypadku budynków z bardzo słabą izolacją lub całkowicie jej pozbawionych, trzeba zakładać, że niezbędne będzie od 12 do nawet 200 W na m2. Jeśli budynek jest przeciętnie ocieplony, można założyć, że wystarczy około 100 W. Przy domach solidnie ocieplonych, które ponadto mają szczelne okna, wystarczy moc na poziomie 50-100 W na metr kwadratowy. Domy zbudowane według współczesnych zaleceń z wysokiej jakości materiałów potrzebują zaś pieców z mocą nieprzekraczającą 50 W/m2. Piece o różnych mocach można znaleźć między innymi na https://www.castorama.pl/, gdzie jest szeroki wybór.

Jak widać, solidnie ocieplony dom wybudowany w przemyślany sposób wymaga nawet czterokrotnie mniej nakładów na ogrzewanie, co jest wskazówką, że poza wyborem pieca, bardzo ważne jest też zadbanie o odpowiednią izolację termiczną budynku.

Sterownik, podajnik i palnik – najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek

Piec na ekogroszek ma dość skomplikowaną budowę, w kontekście tradycyjnych pieców stosowanych przed kilkoma dekadami. Jego główne elementy, które sprawiają, że obsługa pieca jest w pełni zautomatyzowana to sterownik, podajnik i palnik. To właśnie sterownik odpowiada za to, że można swobodnie regulować intensywność palenia, a cały piec jest bezobsługowy. Podajnik odpowiada za automatyczne napełnianie się paleniska, by nie trzeba było każdorazowo samodzielnie podkładać do pieca. Zaopatrując się w kotły na ekogroszek należy zwrócić baczną uwagę na wszystkie informacje na temat powyższych elementów. Powinny one być łatwe i intuicyjne w obsłudze, a przede wszystkim dawać wiele możliwości, by móc zautomatyzować cały proces palenia i ogrzewania budynku.

Wymiary pieca na ekogroszek – na co zwrócić uwagę?

Kupując kotły na paliwo stałe, trzeba też zwrócić uwagę na ich wielkość. W tym kontekście najważniejsze jest to, by zmieściły się do pomieszczenia, w którym przewidziana jest kotłownia, a także, by można było je swobodnie podłączyć do przewodu kominowego przy założeniu, że czopuch ma być jak najkrótszy. Na uwadze trzeba mieć też prawo budowlane, które dokładnie reguluje tego typu aspekty.