W szpitalu w Rykach i Dęblinie będą leczeni chorzy na Covid-19. Są też zakażenia wśród lekarzy

W Szpitalu Powiatowym w Rykach oraz 6 Szpitalu Wojskowym w Dęblinie będą leczeni chorzy na Covid-19. Szpitale są w trakcie przeorganizowywania. Jak informuje Dyrektor Wojciech Zomer, dębliński szpital być może również wstrzyma przyjęcia pacjentów. Są potwierdzone zakażenia wśród lekarzy.

Minister Obrony Narodowej i Wojewoda Lubelski podjął decyzję, że od 22 października do odwołania 6 Szpital Wojskowy w Dęblinie będzie realizował świadczenia opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 w zakresie chorób zakaźnych. Dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2 będzie zapewnionych 13 łóżek, w tym 1 łóżko respiratorowe.

– Od dzisiaj, najpóźniej jutro jedno piętro będzie przeznaczone dla pacjentów z potwierdzonym dodatnim wynikiem na Covid-19. Będzie tam 13 łóżek. Wczoraj zapadły stosowne decyzje. Jesteśmy w trakcie przeorganizowywania pracy szpitala – informuje Wojciech Zomer, Dyrektor 6 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Dęblinie.

Oddział laryngologiczny zostanie przeniesiony na piętro zajmowane przez oddział chirurgiczny. Obydwa oddziały będą tam funkcjonowały wspólnie, jak to miało miejsce w czasie remontu placówki.

– Aktualnie wstrzymaliśmy wszystkie przyjęcia na chirurgię. Jeden z lekarzy przebywa obecnie w szpitalu z potwierdzonym pozytywnym wynikiem na Covid-19. Drugi również ma wynik dodatni. Trzeci natomiast czeka na wynik – informuje Zomer. – Na laryngologii przyjęcia najprawdopodobniej również zostaną wstrzymane. Aktualnie na OIOM-ie i Internie posiadamy tylko kilka wolnych łóżek. Można się spodziewać, że też nie będziemy w stanie przyjmować na nie pacjentów – dodaje.

Szpital Powiatowy w Rykach zwiększa liczbę łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19

W tej chwili, zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego Szpital Powiatowy w Rykach miał dysponować 9 łóżkami, w tym 1 respiratorowym, dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem na Covid-19. Szpital ma otrzymać decyzję o zabezpieczeniu kolejnych łóżek. W wyniku rozwoju sytuacji epidemiologicznej władze szpitala po konsultacjach z Wojewodą postanowiły uruchomić je już wcześniej. Na ten moment w szpitalu w Rykach leczonych jest 19 pacjentów z potwierdzonym wynikiem w kierunku Covid-19.

– Wczoraj (19.10.) mieliśmy taką sytuację, że przyjechała do nas karetka. Wszystkie łóżka były zajęte. Karetka stała pod naszą Izbą Przyjęć z pacjentem dodatnim. Nie mieli go gdzie zabrać. W związku z tym, że mieliśmy w szpitalu wcześniej przygotowane miejsca, postanowiliśmy po konsultacjach uruchomić je już wcześniej. Zdecydowaliśmy się pomóc i przyjęliśmy tego pacjenta. Liczba pacjentów którą możemy przyjąć została zmieniona w trybie nagłym. W tej chwili jest to 19 – wyjaśnia Beata Kocięcka, Prezes Szpitala Powiatowego w Rykach. – Trudno sobie wyobrazić, że ratownicy i całe zespoły jeżdżą karetkami z osobami dodatnimi, stoją pod szpitalami po kilka godzin. Z tego powodu zdecydowaliśmy się udzielić wsparcia w trudnej sytuacji epidemiologicznej dla całego regionu. Tym bardziej że nasz oddział był już dodatni – dodaje.

Jak dalej wyjaśnia Beata Kocięcka, z uwagi na to, że szpital posiada aktualnie jeden oddział i ograniczoną liczbę personelu na leczenie będą przyjmowani tylko pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. – Podyktowane jest to tym, że personel mógłby łatwo przenieść i zagrozić pacjentom z wynikiem ujemnym. Nie posiadamy tyle personelu, aby można było się podzielić na dwa różne oddziały. W placówce posiadamy natomiast wydzielone czyste strefy. Są to strefy diagnostyczne, poradnia, endoskopia i tomograf komputerowy. Na ten moment Izba Przyjęć pacjentów nie przyjmuje. Jesteśmy w trakcie przeorganizowywania się – mówi.

– W związku z zaistniałą sytuacją wszyscy są przepracowani, jak wszędzie. Najbardziej w szpitalach, ale i urzędy, Sanepid, laboratoria, to są miejsca gdzie ludzie naprawdę bardzo ciężko pracują. Napięcie jest bardzo duże – dodaje Prezes.