Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wirtualny spacer

Już można zwiedzać lubelski skansen bez wychodzenia z domu! A to za sprawą wirtualnego spaceru, w który może wyruszyć niemal każdy. Na odwiedzających stronę czekają aż 24 wnętrza muzealne, 110 zabytkowych przedmiotów o różnej funkcji i wielkości, muzyka charakterystyczna dla danego miejsca, widoki z lotu ptaka czy zbliżenia na najdrobniejsze elementy. Dodatkowo projekt „Tędy Droga”, jest dostępny dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu – dzięki nagraniom lektorskim i tłumaczeniom w Polskim Języku Migowym.

Wirtualny spacer przygotowany przez Muzeum Wsi Lubelskiej dostępny jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Dzięki niemu można zobaczyć 5 obiektów, 9 ekspozycji i 24 wnętrza. Zwiedzając lubelski skansen w ten niecodzienny sposób poznamy miejsca ukazujące różnorodność życia przedwojennych mieszkańców lubelskich wsi i małych miasteczek.

Zajrzeć można do wiatraka z Zygmuntowa, zagrody z Teodorówki, domu podcieniowego z Wojsławic, dworu z Żyrzyna oraz cerkwi z Tarnoszyna. Wirtualny spacer jest tym ciekawszy, że pokazuje przestrzenie, do których nie dociera na co dzień żaden turysta – jak alkierz w chałupie czy ostatnia kondygnacja młyna.

Prezentacje ekspozycji uzupełnia opis, który zwiedzający mogą przeczytać, bądź odsłuchać – poszerzając swoją wiedzę o danym miejscu. Dodatkowo ta sama treść jest przedstawiona w postaci filmików w Polskim Języku Migowym. Podczas „wycieczki” można z bardzo bliskiej odległości dokładnie obejrzeć 110 wybranych zabytków oraz poznać szczegółowe informacje o nich. Pięknym fotografiom wraz z wartościową warstwą merytoryczną towarzyszą klimatyczne dźwięki, jakie niegdyś można było usłyszeć w odwiedzanych miejscach.

Wirtualny spacer jest efektem realizacji pierwszego etapu projektu „Tędy droga. Dostępność cyfrowa w Muzeum Wsi Lubelskiej”. Zadanie jest dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” nadzorowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Spacer dostępny jest pod linkiem:

https://3d.skansen.lublin.pl/

/inf.MWL/