Stulecie Bitwy Warszawskiej. Prezydent wręczył Beacie Siedleckiej, Burmistrz Dęblina tablicę pamiątkową (zdjęcia)

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył okolicznościowe tablice upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku przedstawicielom samorządów, na których terenie znajdują się miejsca związane ze zwycięską bitwą. Na uroczystość zaproszono także Beatę Siedlecką, Burmistrz Miasta Dęblin oraz Macieja Krygrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Dęblin.

Uroczystość miała miejsce w czwartek, 30 lipca w Belwederze. Zorganizowana została z okazji tegorocznych obchodów Stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zaproszono na nią samorządowców, na których terenie znajdują się miejsca związane ze zwycięską bitwą.

– To wielkie w naszej historii zwycięstwo nad bolszewikami oznaczało ratunek nie tylko dla Rzeczypospolitej, ale także dla Europy, a może i świata. To był dla nas czas niezwykle chwalebny i dlatego ta rocznica, setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej, jest dla naszego bytu państwowego, dla naszej historii, dla wychowywania młodzieży i przyszłych pokoleń, tak niezwykle ważna – mówił podczas wydarzenia Prezydent.

Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył przedstawicielom lokalnych władz pamiątkowe tablice, na których umieszczono informację o znaczeniu tych miejsc dla niepodległej Ojczyzny.

Tablica zostanie zamontowana na ścianie Świątyni Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie. Uroczyste odsłonięcie nastąpi 15 sierpnia w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie po mszy świętej o godzinie 12. Msza święta odbędzie się w intencji Ojczyzny podczas wspólnych obchodów Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny i Wojska Polskiego.

Sto lat temu 13 sierpnia na terenie osady Irena koło Dęblina Józef Piłsudski odbył odprawę z dowództwem i wyruszył na inspekcję oddziałów tworzących grupę uderzeniową.

/inf. Kamil Krypski/prezydent.pl/fot.UM/KPRP Krzysztof Sitkowski