49 ochotników zasiliło szeregi Terytorialsów. Przysięga w Lublinie (zdjęcia)

18 lipca w Lublinie miała miejsce kolejna przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 49 ochotników z Lubelszczyzny, którzy zasilą teraz szeregi pięciu batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, przysięga odbyła się bez udziału gości i lokalnej społeczności, a jedynie w wąskim gronie najbliższych członków rodziny.

Wyrazy uznania i podziękowania dla żołnierzy składających przysięgę skierował w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej swoją postawą i skutecznym działaniem wielokrotnie potwierdzili  zasadność powołania nowej formacji. Ostatnie tygodnie i miesiące to walka z pandemią w ramach operacji „Odporna Wiosna”, a także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Składając przysięgę wojskową deklarujecie, że tak samo jak wasi starsi stażem koledzy ruszycie na pomoc potrzebującym w myśl credo: „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”– czytamy w liście.

Żołnierze, którzy w sobotę zasilili szeregi 2 LBOT to mieszkańcy naszego regionu – uczniowie, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach. Połączyła ich chęć sprawdzenia swoich sił, zdobycia wojskowych kompetencji, a przede wszystkim chęć służenia społeczności z której się wywodzą.

– Mundur to nie tylko wygląd, to przede wszystkim ciężka praca fizyczna i psychiczna, trzeba być bardzo zdyscyplinowanym, podporządkowanym i działać w grupie – powiedziała tuż po przysiędze szer. Emilia Sadowska – uczennica technikum.

– Od małego interesowałem się wojskiem oraz mundurem, tak też zostałem wychowany. W tym roku podjąłem studia podyplomowe na Akademii Sztuki Wojennej i to też zmotywowało mnie do założenia munduru, jak również chęć spróbowania się czy podołam – dodał szer. Tomasz Bańczorowski,urzędnik.

Była to pierwsza przysięga lubelskich Terytorialsów, po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem i 25 w historii 2 LBOT. Po raz pierwszy ceremonia zaprzysiężenia została zorganizowana na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie, gdzie już po wakacjach 2 Lubelska Brygada OT przeniesie swoją siedzibę.

/inf. kpt. Damian Stanula/fot. WOT/