Zderzenie ciężarówki z łosiami. Zwierzęta nie przeżyły (zdjęcia)

Kierowca ciężarówki zderzył się z dwoma łosiami. Podczas interwencji policji okazało się, że licznik pojazdu został cofnięty o prawie 75 tys. km.

Do kolizji doszło w środę w nocy w miejscowości Żerdź w gminie Żyrzyn. Przed jadący ciągnik siodłowy wybiegły dwa łosie, doszło do zderzenia. Kierowca ciężarowego mana, 43-latek z gm. Końskowola był trzeźwy, nie odniósł obrażeń. Zwierzęta nie przeżyły.

Podczas obsługi kolizji, policjanci ruchu drogowego, zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2020 roku przepisami, skontrolowali stan licznika ciężarówki. Okazało się, że w ciągu kilku miesięcy, które upłynęły od ostatniego przeglądu technicznego samochód „zgubił” prawie 75 tysięcy kilometrów. Kierowca mana, nie potrafił wytłumaczyć takiego stanu rzeczy. Z ujawnionej rozbieżności, wytłumaczyć się będzie musiał właściciel pojazdu.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Nowe obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe

Wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, dozwolonych przez prawo sytuacjach. Możliwe jest to tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Co istotne, właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem powinien stawić się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje zaświadczenie.

/inf. KPP Puławy/E.R.K./zdj. OSP KSRG Żyrzyn/