Na Borowskich czy Zagłoski Dół? Który z wąwozów jest ładniejszy?

Zachęcając do aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury, prezentujemy zdjęcia kolejnych dwóch z wąwozów Kazimierza Dolnego i okolic. Dzisiaj wąwozy Na Borowskich i Zagłoski Dół.

Do wąwozów najłatwiej trafić kierując się z centrum Kazimierza w stronę Skowieszynka ulicą Nadrzeczną, następnie ulicą Kwaskowa Góra i Doły. Na ulicy Doły, 150 metrów za “Klubojadalnią Przystanek Korzeniowa” należy skręcić w prawo. znajduje się tam parking, będący dogodnym miejscem do pozostawienia pojazdu wybierając się też do innych pobliskich wąwozów m.in. Korzeniowego Dołu.

Wąwóz Na Borowskich zaczyna się tuż za parkingiem. Posiada on utwardzone podłoże. Przechodzą przez niego dwa szlaki Nordic Walking. Wąwóz kończy się na wzgórzach pośród pól i sadów od strony osiedla Wylągi. Drugi z wąwozów, Zgłoski Dół,  jest naturalnym wąwozem przebiegającym w większości po terenach prywatnych. Wejście do niego znajduje się również na wprost parkingu, lekko w prawo w porównaniu do wąwozu Na Borowskich. Do jego końca nie prowadzi żadna droga, dlatego warto jest nim wrócić z powrotem.

W cyklu „Wyrusz w kazimierskie wąwozy” przedstawiamy Państwu 40 wąwozów, które znajdują się w Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy. Kazimierz Dolny, jak i cała gmina położona jest w tzw. Krainie Lessowych Wąwozów. W rejonie tym, który obejmuje obszar w zachodniej części województwa lubelskiego. Na północno-zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej znajduje się niezliczona liczba wąwozów powstałych w wyniku działalności erozyjnej wody na podłoże lessowe. Obszar ten posiada wspaniałe walory turystyczne i krajoznawcze.

Wspólnie z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki zachęcamy do wycieczek rowerowych, spacerów i zwiedzania tego wspaniałego regionu. KOKPiT w Kazimierzu Dolnym przygotował papierową wersję mapy „Kazimierski Wąwozy”, która jest już w sprzedaży.

Mapę wąwozów można kupić w Centrum Informacji Turystycznej ul. Rynek 15. CIT w Kazimierzu Dolnym, które czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 9.15 – 16.45.

/inf., zdj. KOKiT/Dęblin News/