Podmularskie Doły czy Żabi Dół? Która nazwa bardziej pasuje do tego wąwozu? (zdjęcia)

Zachęcając do aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury, prezentujemy zdjęcia kolejnego z wąwozów Kazimierza Dolnego i okolic. Dzisiaj, kazimierski wąwóz – Podmularskie Doły, który miejscowi nazywają także Żabim Dołem.

Do wąwozu najłatwiej trafić kierując się z centrum Kazimierza w stronę Skowieszynka ulicą Nadrzeczną, następnie ulicą Kwaskowa Góra i Doły. Na ulicy Doły, przed “Klubojadalnią Przystanek Korzeniowa” należy skręcić w lewo. Podróżujący samochodem swoje pojazdy mogą pozostawić na parkingu znajdującym się kilkadziesiąt metrów wcześniej, lub 150 metrów dalej. Parkingi te są dogodnym miejscem do pozostawienia pojazdu wybierając się też do innych pobliskich wąwozów m.in. Korzeniowego Dołu.

Wąwóz  posiada wiele odnóg i kończy się podobnie jak pobliskie wąwozy w okolicy ulicy Góry. Nie posiada on  jednak wejścia z drugiej strony.

W cyklu „Wyrusz w kazimierskie wąwozy” przedstawiamy Państwu 40 wąwozów, które znajdują się w Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy. Kazimierz Dolny, jak i cała gmina położona jest w tzw. Krainie Lessowych Wąwozów. W rejonie tym, który obejmuje obszar w zachodniej części województwa lubelskiego. Na północno-zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej znajduje się niezliczona liczba wąwozów powstałych w wyniku działalności erozyjnej wody na podłoże lessowe. Obszar ten posiada wspaniałe walory turystyczne i krajoznawcze.

Wspólnie z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki zachęcamy do wycieczek rowerowych, spacerów i zwiedzania tego wspaniałego regionu. KOKPiT w Kazimierzu Dolnym przygotował papierową wersję mapy „Kazimierski Wąwozy”, która w miniony piątek znalazła się w sprzedaży.

Mapę wąwozów można kupić w Centrum Informacji Turystycznej ul. Rynek 15. CIT w Kazimierzu Dolnym, które czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 9.15 – 16.45.

/inf., zdj. KOKiT/Dęblin News/