Tym wąwozem mógł spacerować sam król. Poznaj drogę do Dębu Króla Kazimierza Wielkiego (zdjęcia/wideo)

Mapa kazimierskich wąwozów już się drukuje. Zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu w kazimierskich wąwozach. Dziś prezentujemy wąwóz Głęboczyzna.

Prezentujemy zdjęcia piątego z czterdziestu wąwozów Kazimierza Dolnego i okolic, wybranych do mapy, która jest w przygotowaniu i wkrótce ukaże się w wersji papierowej. Dzisiaj, kazimierski wąwóz – Głęboczyzna.

Do wąwozu najłatwiej trafić idąc z rynku ulicą Klasztorną a następnie Cmentarną. Przed bramą cmentarza należy skręcić w lewo. Do wąwozu można również dojść jedną z odnóg wąwozu Plebanka. Drugi koniec wąwozu dochodzi do ulicy Dębowe Góry. Wąwóz Głęboczyzna przecina cmentarz parafialny na dwie części. Są one połączone kamiennym mostem wybudowanym nad wąwozem. Na wzgórzu na wylocie wąwozu stoi Dąb Króla Kazimierza Wielkiego.

W cyklu „Wyrusz w kazimierskie wąwozy” przedstawiamy Państwu 40 wąwozów, które znajdują się w Kazimierzu Dolnym i jego najbliższej okolicy. Kazimierz Dolny, jak i cała gmina położona jest w tzw. Krainie Lessowych Wąwozów. W rejonie tym, który obejmuje obszar w zachodniej części województwa lubelskiego. Na północno-zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej znajduje się niezliczona liczba wąwozów powstałych w wyniku działalności erozyjnej wody na podłoże lessowe. Obszar ten posiada wspaniałe walory turystyczne i krajoznawcze.

Wspólnie z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki zachęcamy do wycieczek rowerowych, spacerów i zwiedzania tego wspaniałego regionu. KOKPiT w Kazimierzu Dolnym przygotowuje papierową wersję mapy „Kazimierski Wąwozy”, która już wkrótce powinna znaleźć się w sprzedaży.

/inf., zdj. Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki/Dęblin News/