Mieszkańcy Dęblina dostaną maseczki ochronne

Urząd Miejski w Dęblinie poinformował dziś o zakupie 5 tys. szt. maseczek antywirusowych. W pierwszej kolejności maseczki trafiły do instytucji pracujących na rzecz mieszkańców Dęblina. Maski dostaną również sprzedawcy sklepów spożywczych, handlujący i kupujący na targu oraz najbardziej narażeni mieszkańcy Dęblina. Dodatkowo Dyrektor SPZOZ i radni Dęblina ruszyli z akcją szycia masek.

Urząd Miasta w Dęblinie 5 tys. szt. masek ochronnych. Jak zaznaczają urzędnicy, w razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia masek u producenta. Pierwsza partia masek dotarła już do instytucji pracujących na rzecz mieszkańców takich jak: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Ochotnicza Straż Pożarna, Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Zabezpieczyliśmy też maseczki dla służb porządkowych, policji i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich nie planujemy dostarczać masek do każdego mieszkańca – informuje Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina.

Najbardziej narażeni i potrzebujący będą mogli zgłosić się po ich odbiór ich do siedziby Urzędu Miasta w Dęblinie w wyznaczonym punkcie wydawania masek. Punkt zacznie funkcjonować od 6 kwietnia.

Od 2 kwietnia nieodpłatne maski antywirusowe trafią również do właścicieli i sprzedawców osiedlowych sklepów spożywczych. Natomiast w najbliższych dniach targowych (piątek, sobota) na targowisku miejskim przy ul. Niepodległości maseczki będą rozdawane także wszystkim sprzedającym i kupującym.

Akcja szycia maseczek ochronnych w Dęblinie

Dodatkowo z inicjatywy Dyrektora i pracowników SPZOZ w Dęblinie oraz Radnych Rady Miasta Dęblin rozpoczęto we własnym zakresie produkcję masek antywirusowych. Koszty materiału pokrył SPZOZ w Dęblinie i Radni Rady Miasta Dęblin, zaś w czynie społecznym zgłosiło się 20 osób, które podjęły się uszycia masek. Wycinaniem kroju bezpłatnie zajęła się firma AKKO Monika Królik. Jednocześnie na rzecz SPZOZ-u jednorazowe fartuchy ochronne z własnej inicjatywy szyje Małgorzata Jońska, pracownik SPZOZ-u.

Maski zostaną przekazane do Urzędu Miasta Dęblin, który je rozdysponuje. Zakupiony materiał pozwoli na uszycie 8500 szt. masek. Maski przed dystrybucją zostaną poddane sterylizacji.

Osoby chętne do szycia masek proszone są o zgłoszenie się do Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Dęblin Leopolda Świetlińskiego pod numer 661-330-331, który koordynuje całą akcję.

Ponadto lokalny przedsiębiorca firma KALNEX Wiesław i Zbigniew Kalbarczyk rozpoczął produkcje maseczek, które będą dostępne w sprzedaż w większości aptek w Dęblinie. Przedsiębiorcy chcący zakupić maski w ilościach hurtowych mogą dokonać zakupu w siedzibie firmy Kalnex.

– Pamiętajmy, że maseczki antywirusowe nie chronią nas w pełni przed wirusem i starajmy się ich używać tylko w uzasadnionych przypadkach – przypomina burmistrz.

/fot.poglądowe/inf.UM/