Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych odwołuje “Good Morning, Dęblin”

W poniedziałek Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie poinformował o odwołaniu wojskowego pikniku historycznego “Good Morning, Dęblin”, który miał się odbyć na początku lipca. Powodem decyzji jest walka z epidemią koronawirusa.

11 marca w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie Polski, premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o zamknięciu między innymi wszystkich muzeów. Od 12 marca także Muzeum Sił Powietrznych zostało zamknięte dla odwiedzających.

– Czasowe zawieszenie działalności Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w formie całkowitego zamknięcia wystaw dla zwiedzających jest dla naszej instytucji dotkliwym doświadczeniem. Odwołane zostały zaplanowane wydarzenia i zajęcia edukacyjne. Zmuszeni zostaliśmy także do czasowego zawieszenia wielu rozpoczętych projektów badawczych i wydawniczych, aktywności  w zakresie współpracy przy realizacji wystaw poza siedzibą Muzeum, ograniczenia bezpośrednich kontaktów z widzami – czytamy w komunikacie Pawła Pawłowskiego, dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

– Z uwagą i troską obserwujemy rozwój sytuacji. Wysoko oceniamy działania podejmowane przez administrację, służby medyczne i mundurowe, a także wszystkie formacje Wojska Polskiego, które pracują z poświęceniem, by chronić obywateli – czytamy w komunikacie.

Dyrektor zwraca także uwagę na fakt, że działania związane z walką z epidemią koronawirusa pochłaniają duże nakłady finansowe. – W tej sytuacji  naszym obowiązkiem jest, by środki publiczne zabezpieczyć na walkę z epidemią i jej skutkami, których jeszcze nie znamy – informuje Pawłowski. – Zdajemy sobie również sprawę z osobistych tragedii i trudnych sytuacji, w jakich wszyscy znaleźliśmy się: muzealnicy, odbiorcy kultury, ale także przedsiębiorcy, stowarzyszenia oraz instytucje z nami współpracujące – dodaje.

– W poszanowaniu wysiłku nas wszystkich w walce z pandemią, wraz ze współorganizatorami, chcemy Państwa poinformować, iż zdecydowaliśmy o odwołaniu organizacji wojskowego pikniku historycznego „Good Morning, Dęblin”, który miał się odbyć w dniach 3-5 lipca 2020 r. – informuje dyrektor.

Jak zapewnia dyrektor, nie jest to łatwa decyzja, gdyż muzeum wiązało z organizacją tego wydarzenia wiele nadziei na spotkanie z widzami i uczczeniem Roku Stulecia Bitwy Warszawskiej. Dobrze przyjęty w roku ubiegłym i oczekiwany wojskowy piknik historyczny miał rozpocząć się 3 lipca 2020 roku.

W programie tegorocznego pikniku zaplanowano aranżację ścieżki historycznej pokazującej polskie drogi do niepodległości, pokazy lotnicze z wykorzystaniem samolotów z epoki, prezentację sprzętu Wojska Polskiego, oraz oferty wystawienniczo-edukacyjne polskich muzeów wojskowych. Piknik miał być także miejscem spotkań z żołnierzami, pasjonatami historii zrzeszonymi  w grupach rekonstrukcji historycznej, regionalistami. Wydarzeniem towarzyszącym miały być pokazy akrobacji w wykonaniu zespołów wojskowych w ramach programu „Skrzydła nad Dęblinem”.

– W organizację drugiej edycji pikniku zaangażowanych jest wiele osób, instytucji i organizacji. Dziękujemy Wam za kreatywność, pomysłowość w zakresie przygotowania scenariusza wydarzenia i  logistykę – mówi dyrektor. – Z powodów oczywistych nie podajemy dzisiaj żadnej wiążącej daty pikniku, gdyż nie wiemy, kiedy to będzie możliwe. Jesteśmy przekonani, że nasza decyzja spotka się z Państwa zrozumieniem. Najważniejsze byśmy pozostali w zdrowiu i odpowiedzialnie reagowali na wyzwania jakie są przed nami – dodaje Paweł Pawłowski.

/inf.MSP/fot. DN, pierwsza edycja “Good Morning, Dęblin”/