Azoty “Puławy” przekazują 750 tys. zł na walkę z koronawirusem

Zarząd Grupy Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. postanowił przeznaczyć 750 tys. zł na walkę z pandemią koronawirusa. Środki te zostaną przekazane na zakup nowocześnie wyposażonego ambulansu dla Szpitala Specjalistycznego w Puławach oraz specjalistycznych urządzeń diagnostycznych i akcesoriów dla puławskiego Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego.

– Wsparcie tych dwóch placówek, które stają na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem w naszym regionie, jest dla nas sprawą priorytetową. W naszej spółce tak właśnie rozumiemy ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Cieszę się, że wypełniając swój obowiązek wobec lokalnej społeczności i przekazując darowiznę na zakup specjalistycznego sprzętu, Grupa Azoty PUŁAWY przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nie tylko osób chorych i zarażonych, ale też personelu medycznego, który z narażeniem własnego życia i zdrowia w tych trudnych dniach pomaga potrzebującym – mówi Anna Zarzycka-Rzepecka, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 Szpital Specjalistyczny w Puławach z dniem 16 marca 2020 r. został, jako jedyny w województwie lubelskim, przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny i włączony do sieci 19 szpitali zakaźnych, które mają zajmować się wyłącznie pacjentami chorymi oraz z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

– Z uwagi na dotychczasową wieloprofilowość naszego szpitala spodziewamy się napływu pacjentów zakażonych koronawirusem oraz z objawami choroby COVID-19, obciążonych dodatkowo innymi nagłymi i ostrymi schorzeniami, niejednokrotnie zagrażającymi życiu. Specjalistyczny ambulans przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa transportu tych osób oraz towarzyszącego im personelu medycznego – mówi Piotr Rybak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.

Darowiznę na zakup specjalistycznych urządzeń i akcesoriów do przeprowadzania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzyma również Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE w Puławach. Zgodnie z informacją Ministerstwa Obrony Narodowej placówka ta, dysponująca laboratorium o najwyższym standardzie BLS-3, będzie w stanie wykonywać do 350 testów wykrywających koronawirusa na dobę.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. jest jedną z czterech kluczowych spółek Grupy Azoty, które podjęły 14 i 15 marca uchwały o przekazaniu po 750 tys. zł na darowizny na rzecz instytucji i jednostek działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Wszystkie działania Grupy Azoty związane z darowiznami prowadzone są w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Aktywów Państwowych.

/fot. Sławomir Kłak/