Kolejne zakupy WOŚP w ramach walki z epidemią

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy włącza się w walkę z koronawirusem, ponownie doposażając placówki medyczne. Do zamówionych już łóżek do intensywnej terapii, Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB) i analizatora laboratoryjnego dołączają specjalistyczne kardiomonitory o wartości 4,3 miliona złotych. W sumie całość zaangażowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w walkę z epidemią koronawirusa wynosi już około 24 miliony złotych.

Fundacja WOŚP potwierdziła dziś zamówienie łącznie 157 kardiomonitorów, które na oddziały intensywnej terapii trafią do końca kwietnia. Urządzenia umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów życiowych pacjenta, m.in. EKG, temperatury, saturacji czy ciśnienia krwi. To zakup o wartości około 4,3 miliona złotych.

– Zamówiliśmy 157 kardiomonitorów o łącznej wartości 4 290 516 zł. W tym 100 zdalnie sterowanych, które będą stanowiły wyposażenie każdego łóżka, wcześniej przez nas zamówionego. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymaliśmy już wykaz szpitali jednoimiennych do których sprzęt będzie przekazany. Ze wszystkimi jesteśmy w kontakcie i ustalamy szczegóły przekazania sprzętu. Te zakupy finansujemy już z funduszu interwencyjnego. Pierwszą wpłatą, jaką otrzymaliśmy, była wpłata 1 600 000 zł, które otrzymaliśmy od firmy Coca-Cola. Wielkie dzięki! – czytamy na profilu fb Jurka Owsiaka.

Jak zaznacza szef WOŚP, na dzień dzisiejszy największy problem to transport. – Bardzo nam pomaga w jego organizacji UPS, ale także przestrzega o potencjalnych problemach podczas międzylądowania we Frankfurcie lub Paryżu. Zgodnie z zasadami panującymi podczas epidemii w krajach Unii Europejskiej przesyłka może być zatrzymana, zarekwirowana i użyta dla potrzeb kraju, w którym samolot wylądował. Do zamówienia dołączyliśmy informację, że zakupy są prowadzone z pieniędzy społecznych największej organizacji charytatywnej w Polsce. Zwróciliśmy się także do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, aby pomógł w ramach transportu strategicznego Strategic Airlift Interim Solution (SALIS) i wykorzystał dla tego celu limit z puli, tak jak zrobili to na przykład Czesi. Rząd Polski zamówił 500 kardiomonitorów, my do tych zakupów dołączamy naszych 100 (57 jest z innego miejsca) i producent chiński powiedział, że może powiększyć produkcję i dołączyć sprzęt kupowany przez WOŚP do zamówienia rządowego. Wykorzystajmy zatem możliwość, aby wspólnie jednym, bezpiecznym transportem przywieźć do Polski jak najwięcej urządzeń i środków medycznych, jeśli jest taka możliwość. Niewykluczone, że w takiej sytuacji Fundacja powiększyłaby zamówienie o dodatkowe pakiety osobiste i testy. Oczekujemy odpowiedzi od Ministra Obrony Narodowej. Taką samą informację wysłaliśmy do Ministra Zdrowia – wyjaśnia Owsiak.

– Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom, firmom, osobom prywatnym, które zareagowały na nasz apel o wsparcie funduszu interwencyjnego. Na bieżąco pomaga także Pokojowy Patrol i nasze sztaby, koordynujemy to na stronie pomagamy.wosp.org.pl. Pomoc osobom w domach wolontariusze WOŚP realizują także w Brukseli, Niemczech i Anglii. Wszystkie ręce na pokład! – podkreśla w swoim wpisie Jurek Owsiak.

Przypomnijmy, że jest to już kolejna partia sprzętu zamówiona przez WOŚP z myślą o placówkach prowadzących walkę z koronawirusem. Kilka dni temu sfinalizowany został zakup 150 łóżek do intensywnej terapii, z kolei w weekend Fundacja złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB), zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych wirusem. W trybie przyspieszonym dokonywany jest również zakup specjalistycznego analizatora laboratoryjnego do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi, który pozwoli na analizowanie większej ilości testów na koronawirusa.

Zakupy finansowane są częściowo ze środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, częściowo – ze zbiórki 28. Finału WOŚP, a także dzięki zaangażowaniu partnerów biznesowych WOŚP. Firmy, które chcą włączyć się w walkę z koronawirusem, mogą wesprzeć utworzony przez Fundację specjalny fundusz interwencyjny. Pierwszą z firm, które przystąpiły do funduszu, jest Coca-Cola.

W sumie całość zaangażowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w walkę z epidemią koronawirusa wynosi już około 24 miliony złotych. Wszystkie zakupy dokonywane są w oparciu o konsultacje z Ministerstwem Zdrowia.

/fot.Grzegorz Adamek/inf. WOŚP/