Premier Morawiecki: Przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w całym kraju zamknięte do odwołania

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego poinformował, że od poniedziałku na dwa tygodnie (od 12 do 25 marca) wszystkie przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe w całym kraju z powodu rozprzestrzeniania się korownariusa zostaną zamknięte. Zamknięte zostaną również placówki kulturalne, kina i muzea. W Polsce mamy obecnie 25 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego dwa z województwa lubelskiego.

– Chcemy, żeby szkoły były zamknięte dla celów bezpieczeństwa zdrowotnego. Zdecydowaliśmy się zamknąć placówki kultury, muzea, ale i kina. Zamykamy też szkoły wyższe. Rząd musi działać natychmiast i podejmujemy te działania przed innymi – powiedział Morawiecki.

Premier podkreślał, że liczba zachorowań we wszystkich krajach europejskich zwiększa się. Wirus szczególnie szybko może roznosić się w dużych skupiskach ludzi. Dlatego szef rządu apelował do rodziców, żeby już od czwartku przestały posyłać swoje dzieci do szkół. Zgodnie z decyzją rządowego zespołu zarządzaniem kryzysowym już od jutra placówki w całym kraju zawieszają działania dydaktyczne.

– W przypadku dzieci i najmłodszych trudno jest znaleźć opiekę na dłuższy czas. Proponujemy, by szkoły dalej miały funkcję opiekuńczą, ale tylko w szczególnych przypadkach – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

– To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu i w izolacji. Gorący apel o odpowiedzialność. Jeżeli statystycznie nie grożą nam poważne konsekwencje, mogą grozić seniorom. Bądźmy odpowiedzialni – napisał na Twitterze minister zdrowia Łukasz Szumowski.

fot.premier.gov.pl