III Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza

Rowerowy Łuków, Gmina Krzywda i Muzeum Henryka Sienkiewicza serdecznie zapraszają na III edycję Biegu Kolarskiego o Puchar Henryka Sienkiewicza, który odbędzie się 16 maja 2020 w Woli Okrzejskiej.

Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza, to jednodniowy wyścig kolarski dla amatorów. Do wyboru są dwie opcje trasy – AMATOR na dystansie około 46 km i PRO na dystansie około 92 km. Trasa wyścigu będzie przebiegała malowniczymi szosami Gminy Krzywda, na lekko pofałdowanej pętli o długości 23 km. Miasteczko wyścigu oraz start i meta będą zlokalizowane na terenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Wyścig kolarski w miejscu urodzenia się naszego Noblisty, to nawiązanie do zamiłowania Henryka Sienkiewicza do cyklizmu. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów nadało mu tytuł honorowego członka w 1897 roku.

Przed startem wyścigu przewidziany jest piknik z lokalnymi potrawami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Krzywda oraz koncert Orkiestry Dętej Łuków.

Aby wziąć udział w biegu kolarskim, należy mieć sprawny rower oraz kask. Następnie należy dokonać rejestracji i opłacić wpisowe na stronie podanej przez organizatorów. W wyścigu przewidziane są oddzielne klasyfikacje dla kobiet i mężczyzn, jak i w zależności od typu roweru – kolarzówka lub inny rower (mtb, cross, rower trekkingowy, miejski, itd).

W wyścigu ustalony jest limit uczestników i wynosi on 170 osób na dystansie Amator oraz 130 osób na dystansie PRO. Limit czasowy dla wszystkich to 4 godziny. Decydując się na dystans PRO, trzeba będzie utrzymać całkiem szybkie tempo jazdy, aby dotrzeć do mety przed pojazdem technicznym zamykającym wyścig.

Wartym wspomnienia jest fakt, że ostatni wyścig kolarski w okolicy (bieg kolarski o tytuł mistrza powiatu łukowskiego) miał miejsce 11 listopada 1930 roku. Kolarstwo szosowe powraca na okoliczne drogi po 88 latach.

Paweł Teter – będzie walczył o trzecie z rzędu zwycięstwo

Fabian Cancellara trzykrotnie wygrał Paryż-Roubaix nazywane „piekłem północy”. Do tego trzykrotnie był najlepszy w Strade Bianche na szutrowych wzgórzach Toskanii, gdzie na jego cześć nazwany został jeden z segmentów. Peter Sagan po trzecim z rzędu zwycięstwie w mistrzostwach świata na stałe wszedł do historii kolarstwa i dołączył do sław pokroju Eddiego Mercx’a nazywanego „Kanibalem”.

Naszym regionalnym kolarskim pretendentem do przejścia do historii kolarstwa amatorskiego jest Paweł Teter z Lublina, który 16 maja stanie do walki o trzecie z rzędu zwycięstwo w Biegu Kolarskim o Puchar Henryka Sienkiewicza. A o tym, że na poziom sportowy nie można powiedzieć złego słowa, wie każdy kto choć trochę interesuje się amatorskimi wyścigami szosowymi. A jeśli to w dalszym ciągu nie brzmi wystarczająco dobrze, to możemy dodać, że w Pucharze Sienkiewicza Panie mają okazję zmierzyć się dokładnie na tych samych warunkach co Panowie i dojeżdżają do mety w głównej grupie.

Rowerowy Łuków, Gmina Krzywda i Muzeum Henryka Sienkiewicza zapraszają mniej i bardziej zaawansowanych kolarzy i rowerzystów na trzecią edycję Biegu Kolarskiego w miejscu urodzenia naszego Noblisty – Henryka Sienkiewicza. Sienkiewicz, jako sympatyk cyklizmu, na pewno trzymałby kciuki za wszystkich, którzy staną na linii startu.

Szybka trasa o nawierzchni, która z dobrej zmienia się na bardzo dobrą w kolejnych edycjach naszego wyścigu, średnia czołówki przekraczająca 40 km/h oraz wszyscy Ci, którzy chcą sprawdzić się na trasie 46 lub 92 km. Warto docenić tych, którzy po starcie na krótszym dystansie o nazwie „AMATOR”, decydują się na nasz „królewski” dystans PRO. Inni przesiadają się z kategorii „rower inny” na kolarzówkę, aby doświadczyć szybkiej jazdy w peletonie. Są też i tacy, którzy chcą tylko poprawić swoją średnią z poprzedniej edycji lub po prostu traktują wyścig, jako przygotowania do innych startów, dopiero co rozpoczynającego się sezonu.

Gościnność i oprawa Biegu Kolarskiego, gdzie Muzeum Sienkiewicza, Orkiestra Dęta z Łukowa oraz Koła Gospodyń z Gminy Krzywda sprawiają, że wszystkim serwowana jest historyczna, kulinarna i muzyczna uczta. Później liczy się już tylko „mocna noga”, taktyka i umiejętność współpracy. A na koniec i tak wygrywa Paweł Teter. Czy tak będzie i tym razem? Zapraszamy do uczestnictwa i kibicowania. Osoby, które chcą się zapisać, zapraszamy na stronę www.biegkolarski.pl, gdzie znajduje się komplet informacji o wyścigu oraz link do systemu rejestracji. Organizatorzy przypominają, że na dystansie PROprzewidziany jest limit 130 uczestników, na dystansie AMATOR 170, a limit czasu dla wszystkich to 4 godziny.

Bilety/zapisy: dostartu.pl

Miejsce: Wola Okrzejska, Muzeum Henryka Sienkiewicza

Data wydarzenia: 16-05-2020

Start: 13.00

Organizator: Rowerowy Łuków

Partnerzy wydarzenia: Gmina Krzywda, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Krzywda

inf., fot. Mateusz Ptaszyńki/biegkolarski.pl