W Dęblinie pobiegli “Tropem Wilczym” (zdjęcia)

Ponad 100 osób wzięło udział w biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Dęblin Biegnie”. Zawodnicy ścigali się na dwóch dystansach: 5000m oraz historycznym – 1963m. W Dęblinie bieg ten zorganizowano już po raz czwarty. Po raz pierwszy organizatorem było Miasto Dęblin.

Była to już VIII edycja największego biegi pamięci w Polsce. W tym roku do udziału w dęblińskiej edycji biegu zgłosiło się ponad stu zawodników. Wystartowali na dwóch dystansach: 5000m oraz w tradycyjnym na 1963m (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).

Trasa biegu rozpoczynała się i kończyła przy Muzeum Sił Powietrznych. Zawodnicy startujący na tzw. „piątkę” musieli pokonać dwa okrążenia po wyznaczonej trasie (teren garnizonu oraz ul. Warszawską i Lotników Polskich), zaś zawodnicy biorący udział w biegu 1963 jedno okrążenie.

Przed startem odbyła się wspólna odprawa i rozgrzewka, którą poprowadził Michał Breszka. Oficjalnego rozpoczęcia biegu dokonała Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka. Po ukończeniu biegu na każdego zawodnika czekała „wojskowa grochówka” oraz ciepła herbata.

Dodatkowymi atrakcjami biegu było bezpłatne wejście na wystawę Muzeum Sił Powietrznych. Ponadto była możliwość zarejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku – DKMS. O godzinie 10:00 odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w parafii pw. Piusa V Papieża.

Partnerami wydarzenia byli: 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, Lotnicza Akademia Wojskowa, Muzeum Sił Powietrznych, Dęblińskie Stowarzyszenie Sportowe Orlęta, DISON Dęblin, Oddział Dębliński Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. Augusta Sochackiego, Komisariat Policji w Dęblinie, OSP Masów, Dębliński Szczep ZHP „Feniks” oraz Fundacja DKMS.

„Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Dęblin Biegnie” wyniki:

„1963”, kat. kobiety:

Ewa Pawlikowska – Woźniak – Dęblin

Aleksandra Leśko – Dęblin

Monika Szlędak – Dęblin

„1963”, kat. mężczyzn:

Szymon Pasturczak – Dęblin

Eryk Świątek – Dęblin

Jakub Madejski – Paprotnia

„5000 – piątka”, kat. Kobiety:

Alicja Albińska – Wiraszka – Łask

Anna Krupa – Dęblin

Anna Brońkowska – Godzisz

„5000 – piątka”, kat. mężczyzn

Marcin Głodek – Stężyca

Kamil Wesołowski – Dęblin

Mateusz Utnicki – Dęblin

Wszystkie dzieci, które wystartowały w biegu były wygranymi.

Historia biegu

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

3 marca 2019

W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W VIII edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbyła się 1 marca 2020 roku, ambicją organizatorów było zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełnił scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
(inf.tropemwilczym.org)