Ryki: Hamował tylko trzema kołami. Takim autobusem dzieci jeździły do szkoły (zdjęcia)

Autobus dowożący uczniów do jednej ze szkół w powiecie ryckim hamował tylko trzema kołami. W zdezelowanym pojeździe patrol lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego ujawnił jeszcze szereg innych usterek. Niesprawny autobus wycofano z dalszej jazdy. Przewoźnikowi grozi kara pieniężna i cofnięcie uprawnień transportowych.

Autobus dowożący uczniów do szkoły w Sobieszynie skontrolowano w środę, 12 lutego. Jak przyznają inspektorzy transportu drogowego, już wstępne oględziny pojazdu wykazały, że jest w fatalnym stanie technicznym. Samochód miał niesprawny układ hamulcowy. Zbyt mała wydajność sprężarki powodowała, że po trzecim użyciu hamulca zasadniczego, pozostała ilość powietrza nie zapewniała prawidłowego ciśnienia do kolejnego, bezpiecznego hamowania. Spaliny pojazdu przekraczały również dopuszczalne normy ich zadymienia.

Inspektorzy skierowali autobus do stacji diagnostycznej w celu szczegółowego zweryfikowania jego stanu technicznego. Badanie skuteczności hamowania na tzw. rolkach ujawniło, że pojazd hamuje jedynie trzema kołami. Hamulce przy prawym kole na tylnej osi nie działały. Usterka stwarzała niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Oprócz wydłużenia drogi hamowania pojazd mógł zmienić tor jazdy i zjechać na przeciwległy pas ruchu lub do rowu.

Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego autobusu i wydaniem kierowcy zakazu dalszej jazdy. Za dopuszczenie pojazdu w tak złym  stanie technicznym do ruchu odpowiedzialność finansowa grozi przewoźnikowi. Wobec niego toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 2 tys. zł kary. Tak poważne naruszenie może też skutkować cofnięciem uprawnień transportowych dla przewoźnika.

/źródło:GITD/