Uwaga na przejeździe kolejowym w Starej Rokitni. Awaria rogatki kolejowej

Na przejeździe kolejowo-drogowym w Starej Rokitni doszło do awarii urządzeń. Jak zapewnia PKP PLK, na miejsce natychmiast zostały skierowane służby techniczne. Obecnie trwa naprawa urządzeń. – Wykonawca systemu robi wszystko, aby jak najszybciej przywrócić pełną sprawność urządzeń na przejeździe – podkreśla Magdalena Janus, rzecznik prasowy PKP PLK.

– W sobotę rano przejeżdżając przez ten przejazd kolejowy rogatka była już uszkodzona. Widziałem odpowiednie oznakowanie o awarii mimo to uważam, że taka sytuacja jest niebezpieczna a naprawy się przedłużają – mówi Roman Błachnio, mieszkaniec pobliskiej miejscowi .

Do czasu usunięcia awarii na przejeździe wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa, w tym ograniczenie prędkości pociągów do 20km/h. Przed przejazdem ustawiono znaki informujące o uszkodzonej rogatce oraz znak „stop” – który, zgodnie z przepisami nakazuje kierowcom bezwzględne zatrzymanie się przed przejazdem i zachowanie szczególnej ostrożności oraz upewnienie się, że nie nadjeżdża pociąg. Maszyniści mają również obowiązek nadawania sygnałów dźwiękowych, aby ostrzegać kierowców o nadjeżdżającym pociągu.

Przypominamy, że przy przekraczaniu wszystkich przejazdów kolejowo – drogowych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Przypominamy także, że wszystkie 14 tysięcy przejazdów kolejowo – drogowych będących w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zostało oznakowane żółtymi naklejkami z dodatkowymi, ważnymi informacjami. Znajdują się one od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach,  do których umocowane jest ramię rogatki.

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki.

Więcej informacji o żółtej naklejce https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/

(źródło: PKP PLK/ fot. AR.Majek)