W piątek minister Błaszczak podpisze w Dęblinie umowę na zakup 32 samolotów F-35

31 stycznia w Dęblinie, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisze umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów F-35 dla Sił Powietrznych RP.

“Już w ten piątek, w Dęblinie o godz. 15:00 podpiszę wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35” – napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Umowa przewiduje dostawę 32 wielozadaniowych samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej samolotów. Wartość umowy (LOA) wynosi 4,6 mld USD.

Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe. Samoloty są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter. To uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioeletkronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35, koncernu Lockheed Martin, pierwsze samoloty mogłyby zostać dostarczone dla Polski w 2024 roku. Początkowo znajdowałyby się w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. W Polsce nowe F-35 miałby służyć od 2026 roku.

(inf. www.gov.pl/fot.pixabay.pl)