Spotkanie Noworoczne w MBP Filia Masów

Z początkiem stycznia w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia Masów tradycyjnie odbyło się Spotkanie Noworoczne. Celem spotkania była prezentacja dorobku  czytelniczego i artystycznego środowiska biblioteki  i Dęblina.

Spotkanie rozpoczęto od wspólnego zaśpiewania kolędy “Wśród nocnej ciszy”. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły “Alfabet noworocznych życzeń”, wiersze swojego autorstwa oraz ciasteczka “szczodraczki” z humorystycznymi wróżbami, którymi obdarowano wszystkich uczestników spotkania. Odczytały również fragment książki noblistki, Olgi Tokarczuk, nawiązujący do sensu życia i jego przemijalności.

Artystka i pedagog, Justyna Zając wraz z uczennicami z SP nr 3 przygotowała i zaprezentowała kolędy “Złota Jerozolima”, “Pastorałka od serca do ucha”, “Dzisiaj w Betlejem”oraz “Lulajże Jezuniu”.

Podczas spotkania swoją poezję zaprezentowała także Luiza Borkowska-Ziółkowska. Zgromadzeni wysłuchali dwóch utworów, które ukażą się w tym roku w tomiku “Nieznośna lekkość myśli”: “Wigilijna nostalgia” oraz “Srebrnych myśli kulig”, wiersz ku pamięci ks. Janka Kaczkowskiego.

Luiza Borkowska-Ziółkowska, autorka i wokalistka wspólnie z Michałem Pastuszakiem, instruktorem, pedagogiem, muzykiem, wokalistą i animatorem kultury, wykonała kolędy: “Mario czy Ty wiesz”, “Bóg narodzi się”, “Wolne krzesło przy stole”, “Mizerna, cicha” oraz premierowo w języku polskim “Kimże jest to dziecię…” (ang. ‘What Child is this/Child of The Poor’, tłum. Luiza Borkowska-Ziółkowska).

Część artystyczną spotkania zwieńczyło wykonanie przez wszystkich artystów oraz gości utworu “Znak pokoju”. Nagrodzono i wyróżniono także najbardziej aktywnych czytelników MBP Filii Masów. Do tego grona należą:  Walentyna Kalbarczyk,  Krystyna Buśko, Urszula Chmiel, Teresa Dydak, Barbara Sokołowska, Danuta i Henryk Wojciechowscy, Mirosława i Marianna Czarny oraz dzieci Natalia Majewska, Anna i Maria  Gosk i Maja Kryczko.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej i ciepłej atmosferze, zostało entuzjastycznie przyjęte przez gości, wśród których były obecne: Beata Siedlecka, Burmistrz Miasta Dęblin oraz Magdalena Krasuska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie.

Wspólne kolędowanie zakończono biesiadą, którą wsparli finansowo Artur Marzysz, Wspólnota Gruntowa oraz DKK “Masów”.

Luiza Borkowska-Ziółkowska

SERC KOLĘDOWANIE

mocno chwyćmy się za ręce

nie puszczajmy!

i dopiero gdy od skroni

całym ciałem

aż do dłoni

szczypnie dreszczem

skra miłości

odetchnijmy….

(inf. LBZ/MBP/fot. Mariola Magdalena Krzemińska, Luiza Borkowska-Ziółkowska)